Wróbel

szlakami.pl

na kartach Biblii zajmuje miejsce szczególne. Jak podaje Psalm 103, 17, w gałęziach cedrów libańskich gnieździły się wróble. Kasjodor skomentował ten werset następująco:

„Wróbel jako niepozorny i niezwykle ostrożny ptaszek oznacza skromność mnichów, którzy na cedrach Libanu, to jest dziedzictwie możnych chrześcijan, niby w gałęziach, zakładają sobie klasztory niczym gniazda; wspierani ich siłami chwałę Bożą niestrudzonym głosem wyśpiewują. Prowadzą niebiańskie życie na ziemi, naśladując wiernych aniołów, żyją duchowo w ciele i unikają pokus świata”.

Wróbla wspomina się też w Księdze Kapłańskiej, w której wyznaczono dwa wróble jako ofiarę za oczyszczenie z trądu (Kpł 14,2-7). Według Cyryla z Aleksandrii żywy wróbel symbolizował żywe i ożywiające Słowo niebieskie, zaś ptak zabity oznaczał drogocenną krew cierpiącej Świątyni – Chrystusa. Dwa wróble, które miał złożyć w ofierze człowiek oczyszczony z trądu, symbolizują naturę Boską i ludzką Chrystusa.
Jezus zwraca z kolei uwagę na niepozorność i niewielką wartość wróbli w oczach ludzi, gdy mówi:

„Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa?” (Mt 10,29).

Według św. Ambrożego dwa wróble stanowią symbol ciała i duszy, pięć zaś wymienionych u Łukasza (12, 6):

„Czyż pięciu wróbli nie sprzedaje się za dwa miedziaki?”,

oznaczało pięć zmysłów ciała. Podobnie sądził św. Hieronim. Według średniowiecznych bestiariów wróble zamieszkujące gałęzie cedrów symbolizują kaznodziejów, pisklęta zaś – tych, którzy dzięki ich nauce zostali zrodzeni. Nieustanne ćwierkanie wróbli wskazuje na wołanie o pokarm, czyli o słowo Boże. Wróbel symbolizuje także tych chrześcijan, którzy przemienieni przez życie kontemplacyjne, wznoszą się umysłem aż na sklepienie nieba i tam, oddzielnie od spraw świata, przebywają w samotności. Maleńki wróbel mógł oznaczać także skromność mnichów, którzy w klasztorach, jak na cedrach libańskich, założyli mieszkania i gorliwie wyśpiewują chwałę Pana. Paulin z Noli przyrównał wróbla do samego Chrystusa, jedynego Syna Bożego, który upadł wprawdzie w ciele, lecz zmartwychwstał.

8 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *