Kategoria: Recenzje

Głupiec głupcom

– To jest współczesny, wcale nie taki częsty przykład sztuki „dobrze skrojonej” i jednocześnie komedii charakterów – mówi o „Przyjęciu dla głupca” reżyser spektaklu Tadeusz Bradecki.
Tytułowym przyjęciem jest kolacja, na którą główny bohater – Pierre Brochant zaprasza swoich przyjaciół. Kluczem do udanego wieczoru jest przybycie szczególnych gości – upatrzonych wcześniej największych głupców, znalezionych przez wszystkich organizatorów przyjęcia. Problem rodzi się w momencie, gdy role głupców mieszają się z rolami łowców ofiar. Nowoczesna oprawa i młodzieżowy żargon sprawiają, że sztuka staje się bliższa realiom naszego życia. Żadna z siedmiu postaci nie jest tu jednoznacznie zła, głupia, dobra czy szlachetna – komentuje reżyser. Kogo podziwiać mogliśmy na deskach teatru? Janusza Grendę, Edytę Łukaszewską, Tadeusza Drzewieckiego, Mirosława Kropielnickiego, Waldemara Szczepaniaka, Agnieszkę Różańską i Ildefonsa Stachowiaka. Scenografię opracowała Urszula Kenar.
Warto wspomnieć o tym, iż „Przyjęcie dla głupca” to przekład z oryginalnej sztuki Francisa Webera „Le diner du cons” (dosłownie: kolacja dla palantów). Tytuł został zmieniony, by odróżnić przedstawienie od innego, również wystawianego w Teatrze Nowym – „Kolacji na cztery ręce”, o której pisaliśmy w naszej gazecie w listopadzie ubiegłego roku. Komentarz? Pomyśl dwa razy zanim nazwiesz kogoś głupcem.

„Przyjęcie dla głupca” – Teatr Nowy, Poznań
szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

6 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

7 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago

Wiara ponad rozum

Rozmawiamy ze św. Bernardem z Clairvaux, opatem cysterskiego klasztoru w Clairvaux, wpływowym teologiem XII wieku…

9 miesięcy ago