Papież w momencie wyboru na „Stolicę Piotrową” staje się jedną z najważniejszych osób na świecie. W jego stronę zwrócona jest uwaga wiernych, przywódców innych religii, polityków, mediów. Dla katolików jest przywódcą duchowym. Występuje w roli przedstawiciela całego Kościoła. W czasie swojego pontyfikatu pełni też szereg innych funkcji.

Najwyższy prawodawca
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego każdy papież jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Kościoła, który ma strukturę hierarchiczną, a Biskup Rzymu stoi na jego czele. Do niego należy zawsze „ostatnie słowo”, on pełni rolę szefa, jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego. Namiestnik Chrystusa na Ziemi. W spełnianiu obowiązków pomaga Ojcu Świętemu Kuria Rzymska (administracja watykańska), składająca się z kongregacji, rad i trybunałów. Każda z „komórek” ma swojego zwierzchnika, który pomaga papieżowi w wykonywaniu jego pracy. W „terenie” wykonawcami papieskich postanowień są arcybiskupi i biskupi, których on sam powołuje.

Nauczyciel i przewodnik
Papież ma decydujący głos w nauczaniu Kościoła. W życiu codziennym pojawia się wiele problemów, często kontrowersyjnych (choćby takich jak klonowanie) i to on, określa stosunek Kościoła do danych kwestii. Do wyrażenia zdania służą listy apostolskie, dokumenty tzw. z inicjatywy papieża oraz encykliki. Są to dokumenty o bardzo dużym znaczeniu w życiu każdego katolika. Określają one miejsce religii w jego życiu codziennym, wyjaśniają wątpliwości, nauczają.
Listy apostolskie mogą być dokumentami normującymi i stanowiącymi prawo, np. dokumenty ustanawiające zasady konklawe. Dokumenty z inicjatywy papieża, są to postanowienia podejmowane przez samego Ojca Świętego. Wydając taki dokument nie musi on zasięgać rad np. kardynałów. Jednym z takich dokumentów jest Ad tuendam fidem mówiący o karach za odstępstwa od teologii. Encykliki to wskazania, jakie papież chce przekazać wiernym. Powinny one dotrzeć do każdego wierzącego. Zawierają szereg rozważań na temat pewnych zagadnień, czy problemów, np. encyklika z 1980 roku „O miłosierdziu Boga Ojca”.

Pielgrzymujący do ludu
Ważną rolę w życiu papieża pełnią pielgrzymki. Są to momenty, w których papież „idzie do wiernych”. Przez lata Watykan twierdził: „papież nie idzie do ludu, to lud przychodzi do papieża”. Pierwszym papieżem „podróżnikiem” był Paweł VI, który zwykł mawiać: „wyniosłość kłóci się z misją papiestwa wobec świata”. W czasie 15 lat pontyfikatu odbył ponad dwadzieścia podróży. Ochoczo w jego ślady poszedł Jan Paweł II, który nie tylko odwiedził odległe zakątki świata, ale też prawie wszystkie rzymskie parafie.

Na podstawie książki Johna Allena jr. „Konklawe”, www.opoka.org.pl
szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Life coaching

Coaching życiowy koncentruje się wokół realizacji celów osobistych uczestnika. Jest to metoda pracy, z której…

1 tydzień ago

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

7 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

8 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago