Bierzmowanie – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Bierzmowanie to sakrament, który według Katechizmu Kościoła Katolickiego może przyjąć każdy ochrzczony człowiek – powinien on przy tym osiągnąć wiek rozeznania, czyli taki, w którym dana osoba potrafi samodzielnie podejmować decyzje w sposób w pełni dobrowolny i odpowiedzialny. Jeśli przygotowujesz się do jego przyjęcia bądź w gronie najbliższych Ci osób znajduje się osoba, która niedługo otrzyma bierzmowanie, warto, abyś poznał kilka ważnych informacji o tym sakramencie. W tym wpisie prezentujemy wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Znaczenie i istota bierzmowania

Bierzmowanie stanowi jeden z siedmiu sakramentów w Kościołach katolickich, prawosławnych, starokatolickich, a także w Kościele anglikańskim. Podczas niego osoba bierzmowana jednoczy się z Jezusem Chrystusem, jednocześnie będąc włączoną w ewangelizacyjną misję Kościoła Katolickiego. Co ważne, w czasie przyjmowania bierzmowania wierni otrzymują pełnię łask Ducha Świętego.

Sakrament ten wywodzi się z zesłania Ducha Świętego na Apostołów, co zostało opisane w Dziejach Apostolskich. Jego istotą jest uzdolnienie do obrony wiary i świadczenia o niej. Ponadto, wiąże się on z umocnieniem tejże wiary. Wskazuje na to samo pochodzenie nazwy sakramentu, które wywodzi się od staropolskiego bierzmo oznaczającego belkę podtrzymującą strop, drewniany pułap domu.

Przyjęcie sakramentu bierzmowania to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego wiernego. Jeśli bliska nam osoba do niego przystępuje, warto zapewnić jej odpowiednią pamiątkę religijną, która podkreśli tę niezapomnianą okazję. Wyjątkowe upominki znajdziesz na https://www.holyart.pl/specjalne-okazje/bierzmowanie/pamiatki-religijne-bierzmowanie.

W jakim wieku przystępuje się do bierzmowania?

Bierzmowanie przyjmują zazwyczaj osoby w wieku nastoletnim – odbywa się to po katechetycznym przygotowaniu, które trwa rok bądź dwa lata i odbywa się regularnie w kościołach lub salkach parafialnych. W związku z tym przedział wiekowy, w którym większość osób przystępuje do bierzmowania to 15-18 lat.

Bierzmowanie – jakie warunki musi spełnić kandydat?

Przed bierzmowaniem niezbędne jest wybranie patrona – warto kierować się historią życia osoby, która nosiła dane imię, gdyż staje się ona swego rodzaju wzorem do naśladowania dla bierzmowanej osoby. Ponadto, należy znaleźć świadka. Może nim zostać osoba, która przyjęła chrzest i bierzmowanie, jak i przystępuje do komunii świętej, prowadzi życie zgodne z wiarą. Co ważne, musi ona również ukończyć 16 rok życia.

Jeśli chodzi o warunki przystąpienia do sakramentu bierzmowania, mogą się różnić w zależności od parafii. Można jednak wymienić najczęstsze obowiązki kandydata:

  • uczestnictwo we mszy świętej w każdą niedzielę, święta i pierwsze piątki miesiąca,
  • przystępowanie do spowiedzi w każdy pierwszy piątek miesiąca,
  • uczestnictwo w nabożeństwach różańcowych, roratach, rekolekcjach adwentowych oraz wielkopostnych,
  • rzetelne uczestnictwo w szkolnej katechezie,
  • zaliczenie wymaganych pytań i modlitw.

Dodatkowo, w niektórych parafiach wymagane jest złożenie podania do biskupa z prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania.

Podanie o bierzmowanie – co powinno zawierać?

Jak już wspomnieliśmy, część parafii wymaga sporządzenia podania o bierzmowanie. Ma być ono skierowane do biskupa diecezji zamieszkiwanej przez kandydata. Pismo powinno zawierać prośbę o udzielenie sakramentu bierzmowania i powody, dla których dana osoba pragnie go przyjąć. Należy również pamiętać o uwzględnieniu informacji o wyborze patrona i uzasadnieniu tej decyzji. Niektóre parafie wymagają także podania imienia oraz nazwiska świadka.

Podczas pisania podania należy pamiętać o podstawowych elementach każdego dokumentu tego typu. Niezbędne jest umieszczenie daty i miejscowości na górze strony, zwrotu do adresata oraz własnoręcznego podpisu. 

Bierzmowanie – jak wygląda?

Sakramentu dokonuje biskup bądź inny wyznaczony przez niego ksiądz. Ma to miejsce podczas Eucharystii, po kazaniu. Podczas obrzędu biskup jednocześnie namaszcza krzyżem czoło kandydata, nakłada rękę na jego głowę i wypowiada słowa Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.

Sakrament bierzmowania jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Jego przyjęcie wymaga od kandydata odpowiedniego przygotowania i wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Life coaching

Coaching życiowy koncentruje się wokół realizacji celów osobistych uczestnika. Jest to metoda pracy, z której…

3 dni ago

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

7 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

8 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago