Modlitwy i symbole połączone z egzorcyzmem cz.1

s. Małgorzata

O uwolnienie

Pomoc dla Nas

Wiele lat temu, podczas wykładów z O. Jackiem Salijem – egzorcystą w Archidiecezji Warszawskiej, moją uwagę skupiły Jego słowa o najprostszym egzorcyzmie człowieka ochrzczonego. Są to akty: wiary, nadziei i miłości. Zawierzenie Bogu do końca, ufność nawet wbrew nadziei oraz pragnienie przylgnięcia do Boga w miłości, to z pewnością trzy filary, na których wznosimy w sobie tron dla Tego, który jest Panem i stajemy się bezpiecznym terytorium, bo otwartym na Jego panowanie, na przynależność do Nieskończonej Miłości.

W jakim celu sięgamy po modlitwę z egzorcyzmem? Jest to modlitwa, która mocą Boga uwalnia nas od wpływu mocy zła. Podczas chrztu świętego stajemy się świątynią Ducha Świętego, a szatan za wszelką cenę chce nas pozbawić tego przywileju. Ks. Dariusz Kwiatkowski pisze:

„Szatan potrafi wspaniale zareklamować zło i grzech. Człowiekowi wydaje się, że musi to zrobić, że bez tego nie może żyć, że to da mu szczęście, że to go zadowoli i wyzwoli z kompleksów. Prawda jest zupełnie inna. Ulegając pokusie staje się jej niewolnikiem. Nie potrafi żyć bez tego, co miało być „tylko jeden raz”. Wpada w sidła pokusy i grzechu. Zło staje się koniecznością człowieka. W walce ze złem człowiek potrzebuje pomocy Bożej, ponieważ sam z siebie jest zbyt słaby, aby się przeciwstawić szatanowi”.

Modlitwa z egzorcyzmem podczas chrztu świętego

W modlitwie egzorcyzmu podczas chrztu świętego, kapłan prosi Boga: „pokornie Cię błagamy, abyś to dziecko uwolnił od grzechu pierworodnego, uczynił je swoją świątynią i mieszkaniem Ducha Świętego”. Druga formuła egzorcyzmu mówi, że dziecko w przyszłości będzie narażone na pokusy tego świata i będzie musiało walczyć przeciw zasadzkom szatana. Znajduje się w niej prośba, aby Bóg uwolnił chrzczone dziecko od zmazy grzechu pierworodnego, umocnił je łaską Chrystusa i nieustannie strzegł na drodze życia. Uwolnienie od grzechu dokonuje się mocą męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wspólnota Kościoła przyjmuje wówczas ochrzczone dziecko pod swoją opiekę. W walce ze złem dziecko nigdy nie będzie pozbawione pomocy. Kościół posiadający moc Ducha Świętego, służy pomocą przede wszystkim przez udzielanie sakramentów oraz głoszenie dobrej nowiny o zbawieniu wysłużonym przez Chrystusa.

Formuła egzorcyzmu uroczystego zarezerwowana dla biskupa lub kapłana egzorcysty, wyznaczonego przez biskupa miejsca, jest skierowana w Imię Boga, wprost z nakazem opuszczenia osoby opętanej przez szatana, ściśle według „Rytuału Rzymskiego”. Egzorcyzm prosty natomiast to modlitwa, która może być odprawiana przez każdego wiernego, na mocy sakramentu chrztu świętego. W egzorcyzmie takim wierny nie zwraca się do demona, ale prosi Boga (także świętych i aniołów) o uwolnienie od złego wpływu. Szczególnie skuteczne i znane w historii Kościoła są modlitwy do Michała Archanioła i Maryi – Potężnej Królowej Niebios oraz Różaniec.

Modlitwa do Świętego Michała Archanioła.

Jest modlitwą ułożoną przez papieża Leona XIII 29.07.1886 r., pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad „Wiecznym Miastem”, aby je osaczyć. Szczegóły tego widzenia nie zostały podane do publicznej wiadomości. Rozesłano modlitwę do wszystkich biskupów, by odmawiano ją po mszy świętej. Po Soborze Watykańskim II, obowiązek tej modlitwy został zniesiony, jednak pozostała zachęta do jej prywatnego odmawiania. Obecnie ze względu na ignorowanie zła oraz duży wzrost opętań, rozważa się przywrócenie wcześniejszej praktyki odmawiania modlitwy egzorcyzmu do św. Michała Archanioła po Mszy św. Jej tekst brzmi:

„Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty Książę wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów, Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie, brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.

Pochodzenie tej modlitwy sięga 1853r. Pewna pobożna osoba, którą Najświętsza Maria Panna darzyła swymi łaskami w tymże roku ujrzała złe duchy rozproszone po całej ziemi i czyniące na niej niewypowiedziane spustoszenia. Równocześnie wzniosła serce i myśli do Najświętszej Maryi Panny i usłyszała od Niej, że czas najwyższy wzywać Królową Aniołów, by posłała na ziemię Zastępy Niebieskie. „Matko Moja – zawołała owa osoba – Ty, która jesteś tak dobrą, czyżbyś nie mogła uczynić tego bez naszej prośby? Nie – odrzekła Najświętsza Panna – bowiem warunkiem postanowionym przez Samego Boga dla otrzymania łask jest modlitwa. Naucz mnie zatem, Matko Moja, jak mamy Cię prosić? Usłyszała wtedy słowa modlitwy wyżej wymienionej. Rozszerzyła się ona bardzo szybko i uzyskała aprobatę wielu biskupów, a Ojciec Święty Pius X reskryptem z 8. 07. 1908 r. nadał 300 dni odpustu dla tych, którzy ją pobożnie odmówią.

Różaniec – modlitwa kontemplacji Tajemnic naszej wiary, z którą nie rozstawał się papież Jan Paweł II. W tej modlitwie towarzyszy nam Maryja, która jest Mistrzynią w słuchaniu i zawierzeniu Bożemu Słowu jako „Nowa Ewa”, która Bogu powiedziała zdecydowanie i na zawsze „Tak”, a szatanowi na zawsze „Nie”. Choć zapisy historyczne wspominają wcześniejsze użycie sznura modlitewnego podczas odmawiania modlitwy Ave Maria, to pierwsze wspomnienie o Psałterzu Najświętszej Maryi Panny następuje przy okazji zwycięstwa nad albigensami w 1213r. Od XV wieku wydarzenie to łączone jest z podaniem o przekazaniu Różańca świętemu Dominikowi przez Matkę Bożą. Różaniec jest modlitwą skupioną wokół Ewangelii. Do Polski tę modlitwę sprowadził i szeroko propagował wśród wiernych dominikanin, św. Jacek. Maryja poprzez swoją świętość jest szczególnie znienawidzona przez złego ducha i ilekroć jest to możliwe, tylekroć ta nienawiść upadłych aniołów gwałtownie wybucha przeciwko Niej. W historii Polski i świata, Maryja wielokrotnie przychodziła z pomocą za przyczyną modlitwy różańcowej. Maryja panuje nad szatanem, dlatego warto oddawać się jej opiece.

Ks. G. Amorth w „Wyznaniu egzorcysty” pisze:

„Pan bierze pod uwagę przede wszystkim wiarę. Dlatego jest możliwe, że prosta modlitwa świeckiego, chociaż jest modlitwą prywatną, może mieć większą skuteczność od innych.(…) Wiemy od o. Rajmunda z Kapui, spowiednika i biografa św. Katarzyny ze Sieny, że kiedy egzorcyści nie byli w stanie uzdrowić opętanego, posyłali go do Katarzyny. Święta modliła się i wypraszała uwolnienie. Jej modlitwa nie była egzorcyzmem, ona nie była ani egzorcystą, ani kapłanem. Ale była świętą. Zwróćmy uwagę również na inny element: nie liczy się jedynie wiara tego, kto odmawia modlitwę o uwolnienie lub egzorcyzm, liczy się również wiara osoby, za którą się modlimy, wiara krewnych, przyjaciół, którzy się za tą osobę modlą.”

Modlitwa o uwolnienie

Ks. G Amorth pisze o mniejszych lub lżejszych przypadkach, gdzie nie jest konieczny egzorcyzm, wystarcza modlitwa o uwolnienie. Tak samo mogą wystarczyć zwykłe środki łaski: modlitwy, sakramenty, post, dzieła miłosierdzia, itp. Nawiązując bezpośrednio do modlitw o uwolnienie, wszystkie modlitwy są dobre, a w szczególności modlitwy adoracji i chwały Boga, „psalmy, hymny, pieśni duchowe”, jak się wyraża św. Paweł. Może to być również modlitwa spontaniczna. Przykładem modlitwy o uwolnienie jest:

Modlitwa o uwolnienie od lęku – Boże, Stwórco i Obrońco ludzi, Ty ukształtowałeś człowieka na swój obraz i przez łaskę chrztu przedziwnie odnowiłeś jego godność. Wejrzyj na mnie. Twojego sługę, i usłysz moje błagania. Proszę Cię, niech moje serce przepełni blask Twojej chwały. Oddal ode mnie wszelką przemoc, lęk i przerażenie, abym w pokoju ducha razem z moimi braćmi mógł Cię wielbić w Twoim Kościele. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o uwolnienie od pokus Panie, Boże, zmiłuj się nade mną, Twoim sługą, który z powodu nadmiaru pokus stał się jakby wyrzuconym naczyniem. Wyrwij mnie z rąk moich nieprzyjaciół. Przybądź i odszukaj mnie zagubionego (zagubioną), uczyń na nowo swoją własnością i nigdy mnie nie opuszczaj. Obym we wszystkim mógł podobać się Tobie, skoro swą potężną mocą mnie odkupiłeś. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Wolę, rozum i uczucia, pomaga odwrócić od zła i pokus oraz zwrócić ku Bogu, pełne ufności, szczere pragnienie przynależności do Boga, o którym wspomniałam na początku rozważań, może być ono wyrażone też w krótkich wezwaniach, np.: „Jezu ufam Tobie”, „Niepokalane Serce Maryi, bądź naszym ratunkiem”.

13 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *