Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

szlakami.pl

Od czego zacząć planowanie ślubu?

Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę, którą chcecie przeznaczyć na uroczystość, warto powiększyć o tzw. rezerwę, czyli około 20%. Po drodze mogą bowiem pojawić się nieplanowane wydatki, zatem lepiej uniknąć zaskoczenia. Szacuje się, że Pary Młode wydają na to wydarzenie około 40-60 tysięcy złotych. Ustalając budżet należy wziąć pod uwagę następujące koszty:

  • opłaty w urzędzie stanu cywilnego,
  • opłaty w kościele,
  • strój Panny Młodej i strój Pana Młodego,
  • makijaż, fryzura i manicure Panny Młodej,
  • wynajęcie sali weselnej,
  • wynajęcie samochodu,
  • fotograf ślubny,
  • animator dla dzieci,
  • zespół muzyczny i/lub DJ,
  • tort ślubny,
  • zaproszenia,
  • dekoracje kościoła, sali i samochodu.

Nawet 1,5 roku przed planowanym ślubem zaleca się zarezerwować salę weselną. Jeśli nie zależy wam na zorganizowaniu uroczystości w sezonie, przy odrobinie szczęścia zarezerwujecie salę z wyprzedzeniem 3 lub 4-miesięcznym. Sezon ślubny zaczyna się w maju i trwa aż do końca września. To właśnie terminy w tym okresie czasu są najbardziej pożądane. Pary preferują ciepłe weekendy.

Jeśli chodzi o rezerwację mszy w kościele, do księdza najlepiej jest wybrać się kilka miesięcy przed uroczystością. Wybierając popularny kościół w środku sezonu ślubnego, należy wybrać się nawet 8 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Rezerwacji zespołu muzycznego, fotografa czy samochodu również warto dokonać co najmniej 6 miesięcy przed uroczystością. To samo dotyczy wizyty w urzędzie stanu cywilnego. Należy zabrać ze sobą dokumenty tożsamości. Opłata skarbowa wynosi 84 zł.

Zaproszenia na ślub – z jakim wyprzedzeniem wręczyć?

Na zamówione zaproszenia ślubne nie czeka się długo, bowiem trwa to zazwyczaj kilka dni. Jeśli do tej pory nie znalazłeś interesującej propozycji, zerknij tutaj: https://fabrykamalegodizajnu.pl/zaproszenia-slubne/.

Jeśli jednak chodzi o personalizowane zaproszenia ślubne, czas ten może wydłużyć się do kilku tygodni. Nie są to uniwersalne zaproszenia, bowiem tworzy się je specjalnie z myślą o indywidualnych potrzebach zamawiającego. Więcej o personalizowanych i unikalnych zaproszeniach możesz przeczytać w tym artykule.

Na wszelki wypadek warto zamówić kilka zaproszeń więcej, niż przewiduje lista gości. Zazwyczaj zaproszenia wysyła się lub wręcza 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. W zaproszeniach warto zawrzeć prośbę o potwierdzeniu przybycia. Jeśli jednak uroczystość ma odbyć się w dni letnie, święta, podczas długiego weekendu lub w Sylwestra – wręczenie zaproszeń powinno odbyć się z około 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Warto pamiętać, że goście mogą zarezerwować sobie urlop lub zaplanować wyjście na inne wydarzenie.

Personalizowane zaproszenia ślubne (źródło: https://fabrykamalegodizajnu.pl/slub-wesele/)

Planowanie ślubu krok po kroku – kwestie związane z Kościołem

Planowanie i organizacja ślubu kościelnego rozpoczyna się od rezerwacji terminu w zakrystii lub kancelarii kościoła. Niezbędne jest także wypełnienie protokołu przedślubnego, w związku z czym każda para powinna zabrać ze sobą dowód osobisty, świadectwo bierzmowania oraz metrykę chrztu. Protokół ten zawiera szereg pytań, dzięki którym ksiądz może z łatwością podjąć decyzję o udzieleniu ślubu. Pytania dotyczą m.in. problemów małżeńskich oraz współżycia małżeńskiego.

Przygotowanie do ślubu kościelnego obejmuje również nauki przedmałżeńskie. Swoją formą przypominają bardziej wykłady lub lekcje i poruszają następujące tematy:

  • najczęstsze przyczyny rozpadów małżeństw,
  • sposoby radzenia sobie z konfliktami w małżeństwie,
  • naturalne metody planowania rodziny,
  • zasady komunikacji pomiędzy partnerami.

Ich zadaniem jest przygotowanie małżeństwa do wspólnego życia, jak i problemów, które mogą pojawić się w małżeństwie. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od parafii. Łącznie trwają one od 8 do 10 tygodni. Niektóre parafie proponują również weekendowe kursy przyspieszone, jednak najczęściej wiążą się z opłatą.

 Ostatnim już krokiem jest spowiedź przedślubna, która odbywa się 1 lub 2 dni przed uroczystością. Tak naprawdę nie różni się ona od tradycyjnej spowiedzi i nie powinna budzić niepokoju u Pary Młodej. Przed spowiedzią warto jedynie poinformować księdza, iż jest to spowiedź przed przyjęciem sakramentu ślubu. Jest to jedyna tak naprawdę różnica. Dokładnie tak samo wygląda przygotowanie do ślubu konkordatowego.

Jeśli chcesz, by uroczystość ta była wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju – zwróć uwagę na unikalne, intrygujące zaproszenia. Koniecznie sprawdź ten artykuł – pomoże Ci w ich wyborze! A jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, postaw na sprawdzony program do planowania ślubu. Dzięki niemu plan dnia ślubu będzie dopracowany i o niczym nie zapomnisz!

9 miesięcy temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *