Pomocna dłoń z Polski dla katolików w Sudanie Południowym

Dwie kaplice postawione w bardzo krótkim czasie w Sudanie Południowym dzięki akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, służą już tamtejszej ludności. Dzieje się to w kraju, w którym skala nawróceń na chrześcijaństwo wyprzedza o kilka długości dźwiganie się państwa z zapaści cywilizacyjnej po długotrwałej wojnie.

Kościół jest Ciałem, którego Chrystus jest Głową: Kościół żyje dzięki Niemu, w Nim i dla Niego; Chrystus żyje z Kościołem i w Kościele – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Jeśli przyjrzymy się tym słowom z bliska i zastanowimy nad naszym miejscem w tak opisanym Kościele, możemy dojść do wniosku, że mamy wobec bliźnich pewne obowiązki. Jeśli winni jesteśmy pomoc, pytanie zatem: komu? Czy są wśród nas ci, którzy znajdują się w wyjątkowej potrzebie? A może potrzeba nam spojrzeć dalej niż nasze najbliższe sąsiedztwo, dzielnica czy miasto?

Pomoc katolikom w Sudanie

Stowarzyszenie z Krakowa zmobilizowało polskich katolików

Przykładem takiego wsparcia przecinającego granice państw i kontynentów jest pomoc zorganizowana przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Zgromadzeniem Ojców Kombonianów dla wiernych z Afryki, którzy nie byli w stanie sami zbudować kaplic czy kościołów. Mało tego, Afryka to wciąż kontynent, na którym w wielu miejscach ludność boryka się z tak elementarnymi problemami jak brak żywności lub miejsca do prowadzenia zajęć szkolnych. Wszystko to najczęściej uwarunkowane jest konfliktami zbrojnymi uniemożliwiającymi normalne życie.

Takim krajem, poważnie poszkodowanym konfliktem wojennym i walką o własną niepodległość, jest Sudan Południowy. Niedawna wojna z północnym sąsiadem, muzułmańskim Sudanem, ale także walki o władzę i konflikty wewnętrzne, głód, brak edukacji oraz wielka bieda to codzienność w tym 13-milionowym kraju. Co ciekawe, katolicy stanowią w nim ok. 40 proc. ogółu obywateli (ponad 65 proc. to w ogóle chrześcijanie, a więc stanowią tam większość!) a ich marzeniem jest możliwość modlitwy w świątyni, w której będą blisko Pana Boga i poczują wspólnotę ducha z swoimi sąsiadami i rodzinami.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi z Krakowa oraz Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego w 2019 roku pochylili się nad problemem katolików z Sudanu Południowego. To właśnie Kombonianie są jednym z najliczniejszych zgromadzeń kapłańskich obecnych w celach misyjnych na terenach północnej i środkowej Afryki. Wśród nich nie brakuje kapłanów z Polski takich jak ojciec Krzysztof Zębik.

Ekspresowa zbiórka i budowa dwóch świątyń

Odpowiedzią na potrzeby katolików z dwóch prowincji Sudanu Południowego była zbiórka ogłoszona we wrześniu 2019 roku przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z Krakowa. Tysiące osób – polskich katolików chętnie włączyło się w zbiórkę pieniędzy na budowę kaplic właśnie w Sudanie Południowym.

Już po pierwszym tygodniu grudnia 2019 r. organizatorzy mogli ogłosić sukces zbiórki, jako że suma wpłat osiągnęła 200 tys. złotych, a tyle właśnie potrzebne było na postawienie „od zera” dwóch kaplic. Środki niezwłocznie przekazano na budowę kaplic w dwóch miejscowościach w Sudanie Południowym. Budowę koordynował wspomniany o. Krzysztof Zębik, który prace te łączył z codzienną posługą duszpasterską oraz wsparciem organizacyjnym i edukacyjnym dla sudańskiej młodzieży.

Dobrowolnie przekazane przez polskich katolików ofiary szybko wydały plon. Z nich wybudowano do połowy kwietnia w miejscowości Piirciok kaplicę pierwszą, natomiast w końcówce maja – kaplicę drugą w Kowic. Nowe świątynie już służą południowosudańskim katolikom. W podziękowaniu za to hojne i błyskawiczne wsparcie odprawione zostały w intencji wszystkich darczyńców z Polski Msze Święte. Relacje z akcji crowdfundingowej, dzienniki budowy oraz galerie z Sudanu Południowego udostępniono na stronie dlasudanu.pl

Nie tylko Sudan Południowy

Na pomoc Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi mogą liczyć nie tylko katolicy z Sudanu. Od dwóch lat SKCh pomaga w łączeniu się ludzi dobrej woli wokół inicjatywy budowy przedszkola katolickiego w Jarosławiu na Podkarpaciu, gdzie po ponad dwu wiekach nieobecności siostry benedyktynki przebudowują zabytkowy budynek dawnej Rezydencji Kapelanów na potrzeby przedszkola. W końcówce tego roku prace były na ukończeniu.

Warto też wspomnieć o inicjatywie z 2019 roku „Oświetlenie dla Golgoty”, w ramach której krakowskie Stowarzyszenie sfinansowało zamówienie i montaż nowego oświetlenia Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie, a więc w miejscu wyjątkowym dla każdego chrześcijanina. Nowe oświetlenie służy już przybywającym do Grobu Bożego pielgrzymom.

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia można odnaleźć na stronie piotrskarga.pl.

 

JBDKP

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Life coaching

Coaching życiowy koncentruje się wokół realizacji celów osobistych uczestnika. Jest to metoda pracy, z której…

1 tydzień ago

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

7 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

8 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago