Cena kremacji – co wpływa na koszty?

szlakami.pl

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po dopełnieniu przez osobę organizującą pogrzeb niezbędnych formalności. Najważniejsze jest dostarczenie do krematorium aktu zgonu oraz zezwolenia na spopielenie ciała. Cena kremacji jest uzależniona od co najmniej kilku czynników.

Co wpływa na koszt kremacji i jakie są usługi dodatkowe? 

Cena procesu kremacji to nie jedyny koszt, jaki musi ponieść osoba zajmująca się pochówkiem. Do kosztów należy wliczyć odbiór zwłok i jego transport do krematorium oraz przygotowanie ciała do ostatniego pożegnania tj. mycie, golenie oraz ubieranie w przygotowany przez bliskich strój. Po wstępnych przygotowaniach zmarły zostaje włożony do zakupionej drewnianej lub kartonowej trumny kremacyjnej. Za trumnę należy uiścić opłatę według cennika zakładu pogrzebowego. 

Do wyboru są 3 typy kremacji. Z ceremonią, bez ceremonii i ekologiczna. Najtańsza jest kremacja bez ceremonii. Zdecydowanie, bo prawie dwukrotnie wyższa, jest cena kremacji z ceremonią pogrzebową. Natomiast najdroższa jest kremacja ekologiczna. Również rodzaj urny, materiał z jakiego jest wykonana oraz jej wielkość przekładają się na większe koszty pochówku. Najtańsze są proste urny z drewna, nieco droższe ceramiczne. Decydując się na urnę metalową, np. z brązu lub marmuru, musimy liczyć się z kosztami oscylującymi w okolicy kilku tysięcy złotych. Decyzja o wyborze dodatkowych akcesoriów funeralnych oraz droższych materiałów, z jakich wykonana jest trumna i urna, wpływają zatem na podwyższenie ogólnych kosztów tej usługi.  

W jaki sposób można obniżyć koszty pogrzebu z kremacją zmarłego? 

Dobrym sposobem na obniżenie kosztów pogrzebu z kremacja zmarłego jest wybranie tzw. niskobudżetowych akcesoriów. Zakup trumny do kremacji wykonanej z kartonu jest tańszą opcją od zakupu trumny drewnianej. Także urna nie musi być z najwyższej półki. I chociaż do kremacji konieczne jest nabycie zarówno trumny kremacyjnej, jak i urny, to i tak łączny wydatek jest niższy, niż w przypadku zakupu trumny do tradycyjnego pochówku. Mimo, że opłata za umieszczenie urny z prochami w kolumbarium jest wyższa niż w tradycyjnym grobie, to odchodzi koszt wykonania nagrobka. Innym, ale istotnym czynnikiem wpływającym na cenę pochówku ciała po kremacji, jest miejsce na cmentarzu. Zdecydowanie urna zajmuje mniej miejsca niż trumna. Koszt pochówku jest zatem niższy.

Jakie są możliwości finansowania pogrzebu?

Koszty usług funeralnych są zróżnicowane i zależne od wyboru sposobu pochówku, obowiązującego cennika zakładu pogrzebowego oraz wybranych przez nas usług dodatkowych, czy też materiałów, z jakich wykonana jest trumna lub urna. Przy niskobudżetowej wersji pogrzebu, koszty mogą być pokryte przez ZUS z zasiłku pogrzebowego, do którego mają prawo osoby ubezpieczone. W 2023 r. jego wysokość wynosi 4000 zł. Może otrzymać go każdy, kto poniósł koszty organizacji pochówku, po złożeniu w ZUS wniosku z załączonym aktem zgonu i rachunkami potwierdzającymi poniesienie wydatków. Otrzymana kwota przy skromnym pogrzebie może zapewnić jego finansowanie. 

Sprawami związanymi z wypłatą zasiłku może zająć się także wybrany przez nas zakład pogrzebowy. Kompleksowe usługi, z kremacją zwłok włącznie, oferuje posiadająca nowoczesne krematorium firma Archon z Wrocławia. 

Archon zapewnia profesjonalne doradztwo w zakresie usług funeralnych. Ze szczegółami oferty można zapoznać się wchodząc na stronę: https://krematorium.wroclaw.pl/

6 miesięcy temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *