dobrymi szlakami

Brama Przebaczenia

Kasia Wieczorek

Katedra w Toledo

Centralnym punktem dawnej stolicy Hiszpanii – Toledo – jest katedra, uważana za najważniejszą świątynię Kościoła hiszpańskiego. Budowę katedry rozpoczęto w roku 1227 z woli Ferdynanda III Świętego. Powstała ona w miejscu głównego meczetu miasta, który z kolei zastąpił dawną katedrę. Budowa trwała ponad 250 lat i została zakończona 1498 roku dzięki zaangażowaniu kardynała Gonzala Jiméneza de Cisneros. Ze względu na tak długi okres budowy zwiedzając katedrę możemy zauważyć różnorodność stylów: francuski gotyk na fasadzie i elewacjach oraz mudejar i plateresco we wnętrzu budowli. Do wnętrza świątyni prowadzi kilka bram. Obecnie głównym wejściem do katedry jest południowa brama Puerta Llana. Największą bramą jest Puerta del Perdón, czyli Brama Przebaczenia, ozdobiona płaskorzeźbą przedstawiającą wizerunek Maryi Dziewicy oraz świętego Ildefonsa – patrona miasta Toledo. Po obu jej stronach znajdują się mniejsze bramy, które ze względu na znajdujące się nad nimi zdobienia zostały nazwane Bramami Piekła i Sądu. Od strony północnej do wnętrza katedry prowadzi Brama Zegarowa.

We wnętrzu świątyni na szczególną uwagę zasługują: coro, monstrancja, ołtarz główny oraz transparente. Coro, czyli chór kapłański znajduje się w centralnym punkcie wnętrza katedry. Zaplecki znajdujących się tam stalli pokryte zostały scenami zdobycia Granady autorstwa Rodrigo Alemána. Powyżej znajdują się alabastrowe płaskorzeźby ukazujące wizerunki proroków Starego Testamentu dłuta Phillipe Vigarni i Alonso de Berruguete. Całość efektywnego coro wieńczy fryz Przemienienie Pańskie.

Ołtarz główny powstał w stylu gotyku płomienistego w 1504 roku. To polichromowane retabulum przedstawiające sceny z życia Chrystusa. Po obu stronach ołtarza umieszczono groby królów: Sancha II (po prawej stronie), Sancha III, Alfonsa VII oraz kardynała Mendozy (po lewej stronie).

Za ołtarzem głównym umieszczone zostało Transparente, czyli barokowy ołtarz wykonany w latach 1721 – 1732 z marmuru, jaspisu, stiuku i brązu. Wykonawcą tego finezyjnego dzieła był Narcis Tomé. Jest on doskonale oświetlany naturalnym światłem, dzięki otworowi znajdującemu się w kopule.

W skarbcu katedry znajduje się między innymi XVI-wieczna monstrancja wykonana ze złota. To trzymetrowe dzieło o wadze ponad 200 kg jest noszone na ulicach Toledo podczas procesji Bożego Ciała.

Niezwykle wartościowe jest wnętrze zakrystii i przylegających do niej pomieszczeń. Znajdują się tu bowiem cenne obrazy między innymi: El Greca, Goi, Velázqueza, van Dycka, Caravaggia, Tycjana, Ribery i Zurbarána.

Kończąc zwiedzanie katedry w Toledo można zobaczyć dwukondygnacyjne krużganki, które powstały w latach 1389 – 1425 w miejscu dawnego targu żydowskiego.
Jako ciekawostkę można dodać, iż w jednej z kaplic katedry (Capilla Mozárabe) do dziś odbywają się nabożeństwa według obrządku mozarabskiego.

14 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *