Kategoria: Miejsca

Bezpieczne biwakowanie

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi chęć przebywania na świeżym powietrzu, wśród natury. Fantastycznym sposobem na skorzystanie z letniego wypoczynku może być wyjazd na biwak. Ta forma wypoczynku wymaga nieco przygotowań, ale oferuje za to bliski kontakt z przyrodą oraz pozwala odkryć, jak niewiele rzeczy materialnych potrzeba, aby cieszyć się życiem i wolnością.

Gdzie się rozbić?

Dla początkujących biwakowiczów najdogodniejsze będą pola namiotowe. W Polsce można znaleźć zarówno duże campingi, z zapleczem sanitarnym oraz dodatkowymi atrakcjami, jak plac zabaw, czy basen, jak i bardzo kameralne miejsca wśród natury bez dodatkowych udogodnień. Zaletą drugiego rodzaju miejsc jest spokój, jakiego można tam doświadczyć i niezbyt liczne sąsiedztwo.

Górołazom na pewno dobrze znane są schroniska PTTK i bacówki, przy których za niewielką opłatą można rozbić namiot, jednocześnie korzystając z zaplecza sanitarnego i oferty gastronomicznej obiektu. Jednocześnie warto pamiętać o minimalistycznym pakowaniu bagażu, ponieważ najczęściej całe wyposażenie biwakowe będzie trzeba wnieść na pole biwakowe na własnych plecach. Nie wszystkie schroniska oferują możliwość rozbicia namiotu, dlatego warto zweryfikować szlak wędrówki pod tym kątem. Warto pamiętać, że wiele szlaków górskich znajduje się w chronionych obszarach przyrodniczych, gdzie niedozwolone jest spanie „na dziko”.

Kolejnym potencjalnym miejscem biwakowania będą lasy. Leśnictwa i nadleśnictwa państwowe w ostatnich latach wyszły naprzeciw środowiskom survivalowców i bushcraftowców, wyznaczając szerokie obszary leśne, w których dozwolone jest legalne biwakowanie. W 2021 roku Lasy Państwowe wprowadziły program „Zanocuj w lesie”. W całej Polsce zostały wyznaczone obszary o łącznej powierzchni ok. 623 ha. Na tych terenach dozwolone jest biwakowanie w jednym miejscu maksymalnie 9 osób przez dwie noce. Dłuższy lub liczniejszy pobyt należy zgłosić do nadleśnictwa opiekującego się terenem.

Należy pamiętać, że rozpalanie ogniska jest dozwolone jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo. Pilotażowo zezwolono na używanie przenośnych kuchenek turystycznych w 46 obszarach, po sprawdzeniu aktualnego zagrożenia pożarowego. Być może w przyszłości, przy odpowiednim zachowaniu ostrożności przez turystów, możliwość korzystania z palników turystycznych zostanie szerzej udostępniona. Po biwaku w lesie obowiązuje zasada, aby dokładnie zatrzeć miejsce swojej bytności i zostawić je takim, jakim je zastaliśmy.

Co zabrać ze sobą pod namiot?

Ilość wyposażenia zależy oczywiście od możliwości transportowych. Jeżeli na camping udajemy się samochodem, możemy zabrać wiele. Jeśli pieszo – same najpotrzebniejsze rzeczy. Zawsze przyda się:

– karimata, mata samopompująca lub materac

– latarka (może być czołowa)

– scyzoryk

– ciepły śpiwór

– kuchenka turystyczna i naczynia turystyczne

– moskitiera

– apteczka

Przykładowe wyposażenie można obejrzeć tu:

https://www.ceneo.pl/lista/Ulubione-qMyRt6rHccbt?pid=20833&tid=app_list#tag=share-list-android

anna.berger

Recent Posts

Life coaching

Coaching życiowy koncentruje się wokół realizacji celów osobistych uczestnika. Jest to metoda pracy, z której…

3 dni ago

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

7 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

8 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago