Kategoria: HistoriaSylwetki

Znani księża

+ Św. Antoniego Padewskiego – zakonnik zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna.
+ Św. Wojciecha – czeski biskup Pragi, szósty syn Sławnika, pana na Libicach z rodu Sławnikowiców) i Strzeżysławy, być może z rodu Przemyślidów, jeden z katolickich świętych patronujących Polsce, męczennik.
+ Św. Wawrzyńca – najważniejszy z hiszpańskich diakonów; męczennik z III wieku (?-258). Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie na via Tiburtina, na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie), która w ikonografii stanowi jego atrybut (kilka dni przed nim śmierć za wiarę, przez ścięcie, ponieść miał jego zwierzchnik, papież Sykstus II, z 6 innymi diakonami).
+ Św. Stanisława – polski kleryk, jezuita, czczony jako święty, patron ministrantów oraz polskich dzieci i młodzieży.
+ Bł. Czesława – błogosławiony Kościoła katolickiego, ur. ok. roku 1175-80 w Kamieniu Śląskim (opolszczyzna), zm. 15 lipca 1242 we Wrocławiu, w 1963 ogłoszony patronem Wrocławia. Studiował prawdopodobnie w Paryżu, wstąpił do dominikanów około 1220 lub 1221 po spotkaniu z św. Dominikiem.
+ Stanisława Brzóski – ksiądz i naczelny kapelan powstania styczniowego. Był synem szlachcica Marcelego Brzóski i Karoliny z Enskajtów. Pochodził ze starej mazowieckiej rodziny szlacheckiej pochodzącej z ziemi różańskiej, pieczętującej się herbem „Nowina”.

+ Stefana Wyszyńskiego prymasa Polski.
+ Jakuba Wujka – pisarz religijny, tłumacz (m.in. Biblii 1599). Od 1573 do 1584 r. był rektorem kolegiów jezuickich w Poznaniu, Wilnie i Kolozsvar.
+ Jerzego Popiełuszki – (ur. 14 września 1947 w Okopach koło Suchowoli, zm. 19 października 1984 – dokładna data śmierci nie jest całkowicie pewna) – polski ksiądz, związany z Solidarnością, zamordowany przez funkcjonariuszy SB.
+ Stanisława Staszica – urodzony w rodzinie mieszczańskiej, po ukończeniu szkół w Poznaniu, uzyskał święcenia i został księdzem. Dalsze wykształcenie uzyskał w latach 1779-1781 we Francji i Niemczech.
+ Piotra Wawrzyniaka – ksiądz zaangażowany w pracę organiczną: działalność społeczną, oświatową i gospodarczą; patronował Związkowi Spółek Zarobkowych i Gospodarczych.
+ Augustyna Szamarzewskiego – ksiądz, działacz społeczny, rzecznik pracy organicznej w Wielkopolsce, patron Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Za pomoc dla powstania styczniowego więziony przez władze pruskie.

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

6 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

7 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago

Wiara ponad rozum

Rozmawiamy ze św. Bernardem z Clairvaux, opatem cysterskiego klasztoru w Clairvaux, wpływowym teologiem XII wieku…

9 miesięcy ago