Historia różańca – jak powstał zwyczaj praktykowania

Skąd pochodzi nazwa różaniec? Czy ta modlitwa jest praktykowana jedynie w chrześcijaństwie? Kiedy została zapoczątkowana modlitwa na różańcu? Jak modlić się na różańcu i jaka jest siła modlitwy różańcowej? Na te inne pytania możesz znaleźć odpowiedź w naszym artykule.

Już w dawnych czasach odczuwało się potrzebę modlitwy do Najświętszej Maryi Panny. Aktualna modlitwa „Zdrowaś Maryjo” uległa ukształtowaniu w XV wieku, natomiast w XVI wieku zatwierdził ją Pius V. Warto zauważyć, że ta modlitwa wraz z „Ojcze Nasz” zapoczątkowała różaniec. Jak modlić się na różańcu? Gdzie znajdziemy te dewocjonalia?

Kilka słów o historii różańca

Święty Dominik jest uważany na ojca Różańca Świętego – to właśnie jemu miała się objawić Maryja i nakazać rozprzestrzenianie tej modlitwy. Różaniec stał się dla niego bronią w walce z herezją albinigensów i przyjmował inną formę, niż dziś.
Nazwa Różańca powstała w średniowieczu, gdzie szczególnie doceniano kwiaty symbolizujące różnorodne cechy. Porównywano odmawianie różańca do dawania róż Matce Bożej, stąd nazwa wieniec róż (czyli różaniec).
Ostatecznie kształt modlitwie nadał Alamus a la Roche w XV wieku – ustalił liczbę 150 „Zdrować Maryjo”, która miała być odwzorowaniem 150 psalmów, przeplatanych modlitwą „Ojcze nasz”. Warto zauważyć, że dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa rozpowszechniła się na cały Kościół..

Jak się modlić na różańcu?

Różańce odmawia się stosując określony schemat, który nie jest skomplikowany. Na początku należy wykonać znak krzyża i odmówić modlitwę „Wierzę” oraz trzy razy „Zdrowaś Maryjo”. Kolejnym krokiem jest zapowiedzenie określonej tajemnicy i rozpoczęcie odmawiania dziesiątek różańca. Każda z nich dzieli się na pięć tajemnic, natomiast rozważanie tajemnicy związane jest z wypowiedzeniem jej nazwy, odmówieniem modlitwy „Ojcze Nasz”, powtórzeniem dziesięciokrotnie „Zdrowaś Maryjo” oraz „Chwała Ojcu” na cześć Trójcy Świętej (po każdej dziesiątce). Po „Chwale Ojcu” najczęściej dodaje się następujące słowa: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia.”
Kończąc różaniec, odmawia się najczęściej Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny lub antyfonę „Witaj Królowo”. Na samym końcu pamiętać należy odmówieniu modlitwy „Ojcze Nasz” w intencji Ojca Świętego oraz jeden raz „Zdrowaś Maryjo” (dla uzyskania odpustów, które nadaje Kościół katolicki).

Tajemnice Różańca Świętego

Wyróżniamy następujące tajemnice Różańca Świętego:

radosne – odmawiane w poniedziałki i soboty,
światła – odmawiane w czwartki,
bolesne – w każde wtorki i piątki,
chwalebne – w środy i niedziele.

Każda z nich dzieli się na kilka części wskazujących na określone wydarzenia z życia Chrystusa, które należy wymieniać przed każdą dziesiątką Różańca Świętego.

Siła modlitwy różańcowej

Modlitwa różańcowa bardzo szybko została doceniona przez Kościół katolicki i przez wierzącą ludność. Odnosili się do niej także święci, zakonnicy, a także zwyczajni ludzie. Maryja namawiała do odmawiania tej pięknej modlitwy w wielu objawieniach, wskazując na ogromną siłę różańca i ocalenie od nieszczęść. Święci natomiast niejednokrotnie podkreślali, że różaniec niszczy działa szatany, a sama modlitwa stanowi osobiste gratulacje i podziękowania dla Matki Bożej.
Pamiętajmy o tym, że różańce to nie tylko przesuwanie paciorków, ale głównie oddanie się w obronę Maryi w momencie zagrożenia. Wołamy o jej wstawiennictwo i wspólnie z Nią uwielbiamy Boga Najwyższego.
Na początku tworzono sznury z pętelkami, które stały się inspiracją do tworzenia coraz piękniejszych paciorków.

Dewocjonalia

Dewocjonalia różnego typu, w tym także różaniec, znajdziemy w sklepach oferujących taki asortyment. Różańce przydają się do codziennej modlitwy, a także do wielbienia Boga i Maryi w Kościele. Miesiącem Różańca Świętego jest październik – w tym czasie odczuwamy jeszcze większą siłę modlitwy różańcowej i bliskość z Matką Bożą.

Na rynku dewocjonaliów dostępne są różańce tradycyjne drewniane czy szklane, jednak producenci coraz częściej tworzą unikatowe różańce ze srebra, kamieni szlachetnych lub bursztynu. Wśród tradycyjnych możemy wybierać również rękodzieła np. ze sznurka. Różańce coraz częściej przybierają również formę np. bransoletek lub pierścionków. 

Różaniec posiada określoną liczbę paciorków, które pozwalają nam na liczenie dziesiątek różańcowych i pamiętanie o danych modlitwach. Modlitwa na różańcu jest bardzo łatwa, dlatego już od najmłodszych lat można ją stosować. Ma ona wielką moc i chroni nas przed złem.

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Life coaching

Coaching życiowy koncentruje się wokół realizacji celów osobistych uczestnika. Jest to metoda pracy, z której…

5 dni ago

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

7 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

8 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago