Współczesne oblicza rasizmu

Jan Łukaszewicz

Dzięki naszej bierności

Wydawałoby się, że koniec II wojny światowej położył ostatecznie kres faszyzmowi i innym ideologiom z nim związanym, w tym również z rasizmowi w Europie i Polsce. Jednak o tym, że rasizm jeszcze w wielu miejscach na świecie otwarcie manifestuje i realizuje swoją ideologię, zdajemy sobie sprawę chyba wszyscy. Niestety nadal wielu spośród nas, w mniej lub bardziej widoczny sposób manifestuje swoje poglądy o nierówności pomiędzy ludźmi o różnym kolorze skóry i pochodzeniu etnicznym.

Przejawy słowne
Większość przejawów rasizmu, zwłaszcza tych słownych, istnieje nadal tylko dzięki naszej bierności i braku zdecydowanej dezaprobaty. Choć przecież większość z nas deklaruje się jako osoby będące przeciw nierówności rasowej, to jednak na dowcip o Żydach czy murzynach zamiast oburzeniem często odpowiadamy gromkim śmiechem. Rasizm słowny jest obecny przede wszystkim pośród ludzi młodych. Młodzieżowe przezwiska w typie „Ty Żydzie” i inne tego typu teksty są na porządku dziennym. Pytanie jednak, skąd w ustach i umysłach tych, którzy potrafią mówić o tolerancji i poszanowaniu inności bierze się ksenofobiczne myślenie, brak szacunku dla odmienności innych i hasła w stylu „Polska dla Polaków”?

Zakaz na papierze
W Polsce ustawowy zakaz rozpowszechniania czasopism i publikacji o treściach nazistowskich i rasistowskich istnieje tylko na papierze. W prawie każdym kiosku można dostać czasopisma o treściach rasistowskich i publikacje w stylu „Poznaj Żyda”.
W ostatnim czasie rasizm usiłuje opanować również piłkarskie stadiony. Oczywiście mówienie, że wszyscy kibice są rasistami byłoby zbyt dużym uogólnieniem. To jednak coraz częściej na stadionach można zobaczyć flagi z rasistowskimi hasłami, a ofiarami nietolerancji stają się piłkarze o innym kolorze skóry.

Neofaszyści
Jednak najgorsze przejawy rasizmu reprezentują członkowie neofaszystowskich organizacji i ugrupowań. Ich członkowie w biały dzień potrafią zaatakować na ulicy kogoś, kto w ich mniemaniu wygląda nienormalnie i nie odpowiada ich standardom polskości. W ostatnim czasie słyszy się także o coraz większej ilości napaści na zagranicznych studentów. Swoje poglądy manifestują mazaniem na murach wulgarnych haseł i faszystowskich symboli.
Patrząc na wszystkie oblicza rasizmu z jakimi możemy się spotkać na co dzień powinniśmy zadać sobie pytanie i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w kraju, w którym praktycznie nie ma mniejszości narodowych i etnicznych bierze się rasizm? Podobno przykład idzie z góry…

18 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *