dobrymi szlakami

Sobotnie neony

krl

Droga Neokatechumenalna

Jedną z bardziej charakterystycznych cech Drogi Neokatechumenalnej (oprócz nie do końca zaakceptowanych przez Watykan zmian w liturgii) jest sprawowanie Eucharystii niedzielnej już w sobotni wieczór i do tego (najczęściej) poza budynkiem kościoła (w salce parafialnej ze stolikiem „pełniącym obowiązki” ołtarza). Skąd się to wzięło?

Otóż liturgia niedzielna w sobotni wieczór wywodzi się z tradycji żydowskiej, w której dzień zaczynał się wieczorem dnia poprzedniego w rozumieniu współczesnym (stąd w opisie stworzenia świata jest napisane m.in. „tak upłynął wieczór i poranek – dzień drugi” Rdz 1,8b). Tłumaczy się to również tym, że w wielu parafiach Msza Święta sprawowana po I Nieszporach niedzielnych (które odmawia się w sobotni wieczór) i tak najczęściej jest sprawowana według formularza niedzielnego.

Jeżeli zaś chodzi o salkę, to sprawa jest bardziej skomplikowana. W wielu bowiem parafiach wspólnoty neokatechumenalne sprawują Mszę Świętą poza kościołem, wyjaśniając to koniecznością większego poczucia bliskości i wspólnoty (co oznacza, że „zwykli” parafianie na Mszach „zwykłych” nie czują się wspólnotą). Jak tłumaczył w jednym z wywiadów bp Zbigniew Kiernikowski (ordynariusz siedlecki, który ukończył jako ksiądz Drogę Neokatechumenalną) odprawianie liturgii w salkach jest konieczne, gdyż kościoły nie są przygotowane do sprawowanie liturgii posoborowej i nie jest możliwe uwidocznienie trzech przestrzeni liturgicznych (miejsca przewodniczenia, Słowa i ołtarza).

Na fakt sprawowania Eucharystii poza kościołem i często w zamkniętych wspólnotach zwrócił uwagę w liście do założycieli Drogi kard. Francis Arinze (prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2002-2008). Wskazał On m.in. na konieczność uczestnictwa członków wspólnoty w Mszach ogólnoparafialnych (a nie tylko wspólnotowych) oraz obowiązek otwarcia liturgii neokatechumenalnych na osoby spoza wspólnoty. Nie kwestionował jednak zasadności sprawowania liturgii niedzielnej w wieczór dnie poprzedniego.

A zatem Eucharystia sprawowana przez wspólnoty neokatechumenalne w sobotnie wieczory jest zgodna z nauczaniem Kościoła, co nie oznacza jednak, że wszystko, co się na tych Mszach dzieje jest również z tym nauczaniem zgodne (na co wskazywał m.in. kard. Arinze).

14 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *