Kategoria: Ciekawe

Rekordowe drzewa

Na świecie rosną setki różnych gatunków drzew. Wiele spośród nich są zupełnie zwyczajne, lecz istnieje pewna ich część, która zadziwia każdego dnia. Biją wszelkie normy, a znane są przez na przykład swoją wielkość, grubość czy też wiek.

Najstarszym
drzewem na świecie jest sosna sędziwa Pinus longaeva „Matuzalem” mająca około 5000 lat, a znajduje się w paśmie White-Inyo w Stanach Zjednoczonych. Gatunek ten spokrewniony jest z uprawianą w Polsce sosną ościstą.

Najwyższym
obecnie drzewem na Ziemi jest sekwoja wiecznie zielona Sequoia sempervirens sięgająca 112 metrów. Okaz ten rośnie w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii (USA). Jej drewno ma charakterystyczną, czerwoną barwę, stąd często używana nazwa drzewa red wood. Drewno sekwoi odznacza się wyjątkową trwałością. Znajdowano powalone przed ponad tysiącem lat drzewa, których drewno praktycznie pozostało nietknięte przez próchnicę.

Najpotężniejszy
Pień, o największej masie drewna jest charakterystyczny dla mamutowcaSequoiadendron giganteum o nazwie General Sherman z Narodowego Parku Sekwoi w Kalifornii (USA). Drzewo to przy 83,6 m wysokości i 8,25 m średnicy pnia ma objętość 1540 metrów sześciennych.

Najgrubszym
drzewem na świecie jest cypryśnik Taxodium mucronatum, rosnący w Meksyku w Santa Maria del Tule, Oaxaca. Ma 34 metry obwodu (10,82 m średnicy) i 43 wysokości. Przez długi czas uważano, że jest to kilka drzew zrośniętych pniami. Dopiero badania próbek kodu DNA wykazały, że jest to pojedynczy egzemplarz drzewa.

Najtwardsze
drewno mają drzewa z rodzaju Sideroxylon występujące w zwrotnikowej strefie Afryki i Azji. Ich drewno jest nazywane żelaznym ze względu na twardość i wagę.

Najcięższe
drewno stwierdzono natomiast w przypadku oliwki Olea laurifolia. Sześcian drewna tego gatunku o boku 1 metra waży aż 1490 kilogramów.

Najlżejsze
drewno ma dla odmiany rosnący na Kubie gatunek o nazwie Aeschynomene hispida. Jeden metr sześcienny drewna waży tylko 44 kg.

Największą
koronę ma figowiec Ficus benghalensis rosnący w ogrodzie botanicznym w Kalkucie. Korona tego drzewa zajmuje 1,2 ha(!). Drzewo posadzone w 1787 rozprzestrzeniło się na obszarze o średnicy 412 metrów za pomocą korzeni podporowych.

Najwolniej
rosnące drzewo to żywotnik Thuja occidentalis rosnący w Kanadzie na klifie w Krainie Wielkich Jezior. Drzewo po 155 latach osiągnęło wysokość jedynie 10,2 cm i waży 17 gramów.

Jak widać drzewa otaczające nas, na co dzień i umożliwiające funkcjonowanie na Ziemi potrafią zaskakiwać swoimi „osiągnięciami”. Oby takich przypadków godnych podziwu było coraz więcej.

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

6 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

7 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago

Wiara ponad rozum

Rozmawiamy ze św. Bernardem z Clairvaux, opatem cysterskiego klasztoru w Clairvaux, wpływowym teologiem XII wieku…

9 miesięcy ago