dobrymi szlakami

Papież na Malcie

krl

W tych dniach (17-18.04) Ojciec Święty odbywa swoją czternastą podróż apostolską. Tym razem celem pielgrzymki papieskiej jest jedno z najmniejszych, ale jednocześnie najbardziej katolickich państw europejskich – Malta.
W czasie swojej krótkiej wizyty papież odwiedzi Grotę św. Pawła w Rabacie, gdzie w 60 r. Apostoł Narodów znalazł schronienie po rozbiciu się statku, którym płynął jako więzień do Rzymu, spotka się z prezydentem republiki, młodzieżą, duchowieństwem, a także odprawi Mszę Świętą na przedmieściach stolicy – La Valetty.
Okazją do pielgrzymki jest 1950. rocznica przybycia na wyspę św. Pawła. O jego trzymiesięcznym pobycie na Malcie wspominają Dzieje Apostolskie. Zgodnie z biblijnym przekazem Apostoł Narodów został bardzo życzliwie przyjęty przez mieszkańców wyspy, zaszczepił wśród nich chrześcijaństwo, a zrobił to na tyle skutecznie, że nawrócił się nawet namiestnik wyspy – Publiusz, który został pierwszym biskupem Malty.
Przez następnych dwadzieścia wieków historia nie omijała małej wyspy na Morzu Śródziemnym. W IX w. dostała się pod panowanie arabskie, dwieście lat później normandzkie, by w końcu stać się ośrodkiem Joannitów, którzy przybyli na Maltę z Rodos.
To właśnie za rządów zakonników wyspa musiała się bronić przed najazdami tureckimi, z których największy miał miejsce w 1565 r. (wtedy to 40 tys. żołnierzy sułtańskich obległo w stolicy nieco ponad 8 tys. obrońców, z których zdecydowaną większość stanowiła ludność cywilna). W czasach napoleońskich wyspa została zaanektowana przez Francję, by później stać się aż do 1964 r. kolonią brytyjską.
Obecnie Malta to republika licząca ok. 405 tysięcy mieszkańców, z których 98 % deklaruje się jako katolicy. Co więcej, nie są to tylko katolicy z nazwy, gdyż na niedzielną Eucharystię uczęszcza 60 % obywateli, a co piąty jest zaangażowany w jakieś stowarzyszenie lub ruch kościelny. Warto też dodać, że Malta jest jedynym państwem w Europie, w którym istnieje całkowity zakaz zabijania dzieci nienarodzonych i nie istnieje prawna możliwość rozwodu.
Również Benedykt XVI jest w pewnym stopniu związany z tym krajem, gdyż od 11.09.2007 r. funkcję Jego drugiego sekretarza pełni Maltańczyk – ks. prałat Alfred Xuereb. To małe państwo jest również kuźnią powołań – obecnie pracuje tam prawie 1800 osób duchownych.
Jednak na Maltę powoli zaczynają docierać „nowinki” z Zachodu – rośnie bowiem liczba związków niesakramentalnych, rozluźnia się przywiązanie do doktryny katolickiej. Właśnie dlatego na wyspę przybywa Ojciec Święty, by dać świadectwo wierze.

14 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *