Na szczątkach papieża

Początki oficjalnego upamiętnienia miejsca ukrzyżowania i pochowania ciała św. Piotra sięgają ok. 324r., kiedy to Konstantyn Wielki rozpoczął budowę pierwszej Bazyliki. Była to duża (122,0 x 64,0 m), pięcionawowa świątynia zakończona poprzeczną nawą z przylegającą do niej absydą w osi nawy głównej. Stała się miejscem pielgrzymek dla wyznawców chrześcijaństwa. Po jej ograbieniu przez arabskich piratów (w 846) papież Leon IV podjął decyzję o otoczeniu bazyliki i przylegających do niej budynków murem obronnym. Na początku XVI wieku, papież Juliusz II, podjął decyzję o zburzeniu grożącej zawaleniem bazyliki z czasów Konstantyna i zbudowaniu w tym miejscu nowej świątyni. Zadanie powierzył Donato Bramantemu, który zaprojektował świątynię na planie centralnym krzyża greckiego z kopułą nad przecięciem naw. Budowę rozpoczęto w 1506r. Po śmierci Bramantego (1514), budowę kontynuował Rafael wraz z pomocnikiem Bramantego – Guliano da Sangallo. Prace przerwała jego przedwczesna śmierć w 1520 r. Następcą był Baldassare Peruzzi. Musiał on się zmierzyć z problemem słabego układu kolumn pod kopułą, który zaczął pękać. Peruzzi rozwiązał to przez pogrubienie kolumn i dostawienie dodatkowych filarów. W1527 Sacco di Roma, odchodzi ze swojej funkcji. Budowniczym zostaje Antonio da Sangallo. Chce zmienić koncepcję bazyliki, wydłużając całość w jedną stronę, oraz wprowadzając elewację dwu-wieżową. Kolejną osobą odpowiedzialną za budowę został Michał Anioł (1546), który stworzył nowy późnorenesansowy projekt kościoła, mający najwięcej wspólnego z projektem Bramantego z 1505 r. Prace prowadził do śmierci, czyli do 1564r. Dzieło Bramantego, Rafaela i Michała Anioła było kontynuowane przez architektów Pirro Ligorio, Vignolę, Giacomo della Porta (który w 1590 ukończył kopułę według projektu Michała Anioła), Domenico Fontana, Giovanni Fontana i Carlo Maderno (od 1605). Ten ostatni na polecenie papieża Pawła V zmienił plan kościoła na krzyż łaciński dobudowując podłużną nawę od wschodu oraz zaprojektował obecną fasadę od strony placu św. Piotra, utrzymaną w duchu baroku. Bazylika św. Piotra (San Pietro in Vaticano), została konsekrowana 18 listopada 1626 przez papieża Urbana VIII. Przez wiele lat był to największy kościół chrześcijański (powierzchnia 23 000 m2). Obecnie jest drugą, co do wielkości świątynią chrześcijańską po Bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro (powierzchnia 30 000 m2).

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Life coaching

Coaching życiowy koncentruje się wokół realizacji celów osobistych uczestnika. Jest to metoda pracy, z której…

1 tydzień ago

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

7 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

8 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

8 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago