Jak traktujemy książki

szlakami.pl

Bywa i tak, że czytanie traktujemy jak obowiązek.

Szybko przestajemy lubić książki bo wiążemy je z koniecznością, zdenerwowaniem, nieprzyjemnymi komentarzami, porównywaniem z rówieśnikami. Czujemy się nieustannie kontrolowani.

Czy wiesz drogi czytelniku że wbrew pozorom masz 10 niezbywalnych praw i są to prawa które dorośli, zwykle sami sobie zastrzegają. Są to:

1. Prawo do nieczytania

2. Prawo do przeskakiwania stron

3. Prawo do nieskończenia książki

4. Prawo do czytania jeszcze raz

5. Prawo do czytania byle czego

6. Prawo do bovaryzmu ( choroby przenoszonej przez książki)

7. Prawo do czytania byle gdzie

8. Prawo do czytania na wyrywki

9. Prawo do czytania na głos

10. Prawo do milczenia

Biblioteka w szkole

Szkolny ośrodek informacji jakim jest biblioteka szkolna to idealne miejsce na umożliwienie uczniom korzystania z ogólnodostępnych zasobów sieciowych.

Dodatkowo jeszcze biblioteka zachowała wiele dowodów historii i tradycji szkoły w postaci cennych książek. Uczniowie dowiadują się o przeszłości swojej szkoły na lekcjach bibliotecznych odbywających się zazwyczaj w pierwszych klasach, zaraz we wrześniu na początku nauki.

Z biblioteki szkolnej korzystają czytelnicy w bardzo różnym wieku. Dąbrówka, VII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu łączy bowiem naukę osób wielu zainteresowań w jednym budynku. Bibliotekarze muszą być przygotowani na zaspokojenie potrzeb maturzystów, nauczycieli, pracowników szkoły a czasem nawet rodziców. Trzeba pamiętać, że każdy czytelnik oczekuje rzetelnej informacji, dobrej książki, a także adresu do odpowiedniej strony www. Do realizacji tych ostatnich zadań służą trzy stanowiska komputerowe z drukarką.

Czytelnia wyposażona jest multimedialnie.

Biblioteka jest miejscem szczególnym w szkole z powodu jej ponadobowiązkowy charakteru uczniowie chętnie przychodzą, korzystają ze zbiorów, przeglądają prasę czy też wymieniają doświadczenia szkolne, chcą zaczerpnąć ciszy, która w szkolnych realiach często jest nieosiągalna.

Ważna jest dobra oferta czytelnicza biblioteki. Gusty czytelników zmieniają się. Aktualnie obserwujemy duże zainteresowanie nowościami z fantastyki czy kryminałami i takie tytuły staramy się kupować. Sami czytelnicy tworzą listę książek poszukiwanych. Doświadczonego czytelnika namawiamy na literaturę klasyczną i popularnonaukową zwłaszcza dotyczącą tematyki przyrodniczej.. Dużym zainteresowaniem cieszy się też psychologia.

Staramy się, aby nie brakowało lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych.

Biblioteka posiada ciekawą ofertę prasy: dwa dzienniki, Politykę, oraz miesięczniki: Charaktery, Świat Nauki, Wiedzę i Życie, Mówią Wieki, Iks.

Uczniowie uczestniczą w pracach techniczno bibliotekarskich uczestniczą uczniowie. Najczęściej jest to owijanie książek, porządkowanie półek, przygotowanie wystaw i wszelka pomoc przy wprowadzaniu nowych książek do księgozbioru.

Regulamin biblioteki szkolnej zawiera dziesięć punktów tak sformułowanych, że uczniowie nie maja problemu z przestrzeganiem zasad.

Oprócz zajęć związanych z czytelnictwem w bibliotece odbywają się spotkania z pisarzami zwłaszcza z poetami. Od wielu lat uczestniczymy w konkursach np. Lednicka Wiosna Poetycka i zajmujemy pierwsze miejsca. W tym wyjątkowym temacie pomocnym okazał się Pan Andrzej Sikorski archeolog i poeta, Człowiek wielu wymiarów od dwudziestu lat jest Przyjacielem Szkoły i zaprasza do współtworzenia jedynej w Polsce antologii bożonarodzeniowej.

3 lata temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *