dobrymi szlakami

Jak spotkać się z papieżem?

s. Małgorzata

Wizyta

Na przestrzeni wieków trudności związane z audiencją u papieża miały różne nasilenie. Święty Piotr Apostoł- pierwszy papież, często spotykał się osobiście z chrześcijanami. Jego spotkania odbywały się w ukryciu z powodu prześladowań. W miarę upływu czasu jego następcy byli mniej dostępni dla przeciętnego człowieka ze względu na wzrastającą ilość chrześcijan, utrudnienia związane z odległością i skromnymi możliwościami środków lokomocji oraz procedury przechodzenia przez pośredników tego kontaktu.

Wyjątkowe audiencje.

Z historii znamy wiele wyjątkowych wizyt u papieży. Do takich można zaliczyć np. audiencję św. Franciszka, który udał się ze swoimi towarzyszami do Rzymu i stanął przed papieżem Innocentym III. Wywarł na papieżu niezwykłe wrażenie, skoro ten tak ostrożny w zatwierdzaniu nowych rodzin zakonnych dał Franciszkowi ustne zatwierdzenie jego zgromadzenia. Był to rok 1209 lub 1210. Papież polecił św. Franciszkowi, aby przyjął święcenia diakonatu, by mógł tym lepiej wypełnić swoją misję. Jego towarzyszom pozwolił nosić tonsurę, znak przynależności do stanu duchownego. Według podania papież miał mieć sen proroczy, w którym widział św. Franciszka i jego uczniów, jak podtrzymywali swoimi ramionami chylący się do upadku Kościół Boży, który symbolizowała bazylika papieska na Lateranie. Kolejny przykład wyjątkowych wizyt u papieża, to audiencje księcia Mikołaja Sapiehy, który odbył pielgrzymkę do Rzymu i został przyjęty przez Ojca św. Urbana VIII w XVI w. Pierwsza jego wizyta jest powiązana z cudownym odzyskaniem zdrowia przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej umieszczonym wówczas w kaplicy papieskiej oraz próbami uzyskania tegoż wizerunku od papieża, które skończyły się na desperackiej decyzji kradzieży. Skutkiem była klątwa nałożona na księcia przez papieża. Jednak z powodu wielu jego zasług dla kościoła, wielkiej pokory, wiary oraz szerzącego się kultu Matki Bożej, licznych uzdrowień i cudów przed Jej obrazem umieszczonym w Kodniu; Ojciec św. Urban VIII zdejmuje klątwę i zezwala na pozostanie obrazu w Polsce. Dochodzi wtedy do kolejnej audiencji poprzedzonej pieszą pielgrzymką księcia Mikołaja Sapiehy do Rzymu, która wynosiła 2300 km. Na uwagę zasługuje też odwaga czternastoletniej Teresy Martin, którą do papieża przywiodło pragnienie wstąpienia do klasztoru Sióstr Karmelitanek. Razem z ojcem odbyła pielgrzymkę do Rzymu, gdzie podczas audiencji generalnej poprosiła papieża Leona XIII, aby wprowadził ją do zakonu w piętnastym roku życia. Na jej prośbę papież odpowiedział: „Cóż, moje dziecko, rób to, co powiedzą przełożeni”. 09.04.1988r. wstąpiłą do Karmelu w Lisieux, przyjmując imię Teresa od Dzieciątka Jezus i najświętszego Oblicza.

Dziś u papieża

Audiencja u papieża to pragnienie wielu wiernych przybywających do Watykanu. Dziś są one bardziej powszechne. Papież, oczywiście, nie jest w stanie przyjąć każdego katolika osobiście, dlatego spotyka się jednocześnie ze wszystkimi. Biskup Rzymu – zwykle wychodząc od jakiegoś tekstu biblijnego – głosi doktrynę katolicką odnoszącą się do problemów życia ludzkiego, a następnie modli się w różnych intencjach. Audiencję kończy błogosławieństwo apostolskie. Miejsce audiencji papieskich zależy od pory roku: zimą w sali audiencyjnej Pawła VI, latem na placu przed bazyliką św. Piotra lub na dziedzińcu papieskiego pałacu letniego w Castel Gandolfo (miejscowość nad jeziorem Albano, ok. 20 km od Rzymu).Dniem audiencji jest środa, zwykle godz. 10.30. Indywidualna audiencja wymaga pośrednictwa przez osobistego sekretarza lub ambasadę. Ostatnio cały świat obiegła wiadomość niespotykanego przerywnika papieskiej audiencji. 03.02.2011r. mały chłopiec zmylił uwagę strażników i niespodziewanie podbiegł do Ojca św. Benedykta XVI, klękając przed nim, pochylając głowę do błogosławieństwa. Papież poświęcił mu chwilę uwagi, a obecni na audiencji zareagowali radosnym aplauzem.

13 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *