dobrymi szlakami

Gdzie granica?

Ks. Wojciech Waszkiel

Zabawa


Kiedy omawiałem IV przykazanie kościelne z moimi uczniami padło od razu pytanie o zabawę i jej granice. Czy jak urządzę 18-nastkę to już jest zabawa i łamię IV przykazanie czy jeszcze nie? Zatem problem jest. Ale od początku. Kiedy sformułowano nowe IV przykazanie kościelne to pojawiły się pewne nieścisłości. Zatem potrzebne było jasne i klarowne wyjaśnienie, które brzmi:

– Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.

– Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu.

Przez zabawę rozumiemy taniec. Zatem kiedy organizowana jest 18-nastka, czy jakakolwiek inna zabawa taneczna, w piątek czy w okresie Wielkiego Postu, jest łamaniem IV przykazania. Jednak dla jaśniejszego wyjaśnienia należy sięgnąć jeszcze do Wskazań Pasterskich dotyczących przepisów pokutnych w związku z Wielkim Postem 2011 r. Otóż czytamy tam:

– Powstrzymywanie się od zabaw tanecznych obowiązuje w piątki całego roku i w czasie Wielkiego Postu.

– W piątki poza okresem Wielkiego Postu w pojedynczym przypadku i dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić – poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych – dyspensy od powstrzymania się od zabawy, nakładając na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna”, względnie częstszego spełniania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.

– Słuszną przyczyną dla uzyskania dyspensy od powstrzymania się od zabawy w dany piątek poza okresem Wielkiego Postu może być np. konieczność urządzenia w tym dniu wesela ze względów lokalowych, studniówki lub innej szkolnej zabawy ze względów organizacyjnych, czy też zabawy dla pracowników danego zakładu ze względów lokalowych czy organizacyjnych. Z dyspensy udzielonej przez proboszcza mogą korzystać wierni Archidiecezji Poznańskiej wszędzie, gdziekolwiek się znajdują oraz wszyscy inni wierni przebywający na terenie Archidiecezji Poznańskiej. Tej samej władzy udzielam spowiednikom przy sprawowaniu Sakramentu Pokuty. Prośbę o dyspensę można także kierować w formie pisemnej do Kurii Metropolitalnej. Przed zabawą należy poinformować zainteresowanych o udzielonej dyspensie.

Czas pokuty (każdy piątek w ciągu roku i okres Wielkiego Postu) powinien być zatem dla każdego z nas dniem, czy okresem w którym na chwile wyhamujemy i zadamy sobie fundamentalne pytania odnośnie naszego życia i wiary. A przecież robimy to wszystko tylko i wyłącznie ze względu na wydarzenie zbawcze, które rozegrało się w ten jedyny Wielki Piątek i dla każdego z nas otworzyło bramy nieba. Była by wielka szkoda, gdybyśmy o tym zapomnieli. Ale nie potępiajmy tych, którzy faktycznie z różnych przyczyn muszę zorganizować zabawę w piątek. Zapewne dla każdego z nas kiedy jesteśmy zaproszeni na piątkową zabawę może stać się to sposobnością do dawania świadectwo o swoim chrześcijańskim życiu.

13 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *