Pielgrzymka na Camino de Santiago – o czym powinieneś wiedzieć?

szlakami.pl

W dzisiejszych czasach pielgrzymi swoją przygodę z Camino najczęściej zaczynają gdzieś w Hiszpanii lub Portugalii, czasem nawet we Francji. Bywają też piechurzy, którzy wędrówkę rozpoczynają od progu własnego domu. Jednak zdecydowana większość polskich pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela pokonuje wyznaczony odcinek drogi na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Dla wielu jest to wielkie wyzwanie, wymagające odpowiednio przemyślanych przygotowań, inni podchodzą do sprawy ze znacznie większym dystansem. Oto kilka rad i sugestii, które pomogą Ci przejść wybrany odcinek Camino de Santiago.

Dlaczego chcesz przejść Szlak św. Jakuba?

To najważniejsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Jakie są Twoje motywacje, co Tobą kieruje, czego oczekujesz po zrealizowaniu celu? Camino de Santiago wcale nie sprowadza się do pielgrzymowania sensu stricto. Dla osób niewierzących, zagubionych lub też poszukujących, może to być istotne wyzwanie turystyczne, czy też niesamowite doświadczenie kulturalne, które w konsekwencji często prowadzi do wewnętrznej przemiany.

Dla osób wierzących, to bardzo silne doznanie religijne, a także pielgrzymka w klasycznym znaczeniu tego słowa. Wbrew pozorom dla tych drugich Camino może okazać się znacznie trudniejsze. Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela zdecydowanie różni się od grupowego pielgrzymowania przykładowo na Jasną Górę, ponieważ Camino najczęściej odbywa się w samotności i zmusza do stałej refleksji, modlitwy, odbywa się na terenie obcego kraju, gdzie obowiązuje inny język i kultura.

Zarówno pielgrzymki indywidualne jak i grupowe organizowane są już od wielu lat przez hiszpańskie biuro Szlakjakuba.com. Posiada ono spore doświadczenie w organizacji wyjazdów z Polski, szczególną zaletą tego biura jest nie tylko doskonała znajomość języka, ale przede wszystkim możliwość dokładnego zaplanowania pielgrzymki pod preferencje, potrzeby i możliwości konkretnych osób. Z ich pomocą możesz spokojnie przejść szlak niezależnie od wieku, towarzystwa i motywacji.  

W jakim wieku można przejść Camino?

Obecna infrastruktura Szlaku św. Jakuba jest dostosowana do osób w każdym wieku, a wraz z pomocą biura można dostosować ilość etapów i ich dystans do Twoich indywidualnych potrzeb. Wiadomo, że w 2018 roku 18% pielgrzymów miało więcej niż 60 lat, a kolejne 54% to były osoby w wieku od 30 do 60 lat. Nie ma również przeszkód, aby przejść Camino z dzieckiem, które zyska świetną okazję na poznanie kultury i klimatu Półwyspu Iberyjskiego. Wśród Hiszpanów przejście szlaku z dzieckiem jest bardzo popularne.

Ile czasu trzeba przeznaczyć na pielgrzymkę?

Gdy już określisz swoją motywację, powinieneś zastanowić się, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielgrzymkę. Minimalny odcinek, który jest wymagany do uzyskania certyfikatu, czyli tzw. compostelki to 100 km pieszo i 200 km rowerem, co przekłada się na około 5 etapów. Na stronie Szlakjakuba.com również możesz znaleźć gotowe wycieczki z przelotem z Polski od 8 do nawet 30 dni w sytuacji, kiedy to chcielibyśmy przejść cały Szlak Francuski. Nie musisz decydować się na gotowe rozwiązania, istnieje również możliwość indywidualnego dopasowania trasy i przebiegu wyprawy.

Co musisz zabrać na Camino?

Po określeniu terminu i czasu trwania wyprawy, musisz zastanowić się nad skompletowaniem tego, co należy zabrać na Camino. Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna, każdy ma różne potrzeby i preferencje. Najlepiej zasadę: brać jedynie potrzebne i praktyczne rzeczy. W dzisiejszych czasach tak naprawdę nie ma większych ograniczeń wagowych, możesz nawet skorzystać z usługi transportu bagażu pomiędzy etapami. Mimo to należy dokładnie zastanowić się w trakcie pakowania. Dostosuj się do wybranej pory roku, czasu trwania pielgrzymki oraz trasy Camino, jaką wybierzesz.

Kiedy musisz się zdecydować?

Na wyjazd należy zdecydować się przynajmniej 3 miesiące wcześniej, tak aby móc kupić wszystkie potrzebne bilety i zarezerwować noclegi. Warto też zorientować się, jaki jest nasz aktualny stan zdrowia, czy aby na pewno możemy wybrać się na taką wyprawę. Ponadto powinieneś zadbać o przygotowanie fizyczne jak i duchowe (przykładowo skorzystać z sakramentu pokuty, ponieważ na trasie może być z tym kłopot) i możesz ruszać w drogę. Pamiętaj, że pielgrzymem jest każdy, kto uczciwie podąża do Santiago de Compostela, bez względu na liczbę pokonywanych dziennie kilometrów.

9 miesięcy temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *