Na szlaku pielgrzymki bez precedensu

szlakami.pl

Władze komunistyczne chciały, żeby wizyta Jana Pawła II została zapomniana najszybciej, jak się da. To oznaczało, że wszystkie symbole tej pielgrzymki mają zostać rozebrane. Taki był też los papamobile. Gondola została rozebrana. Tron trafił do jednej z warszawskich parafii, herby miast i papieskie godło – do Episkopatu. Na cenzurowanym był nawet projekt samochodu, który Zbigniew Gonciarz musiał wykreślić z portfolio przed przyjęciem na Akademię Sztuk Pięknych.

Rzeczywistość sprzed 40 lat to materiał, którego pełne zrozumienie bez kontekstu społecznego, politycznego ciężko dziś zrozumieć. Strona przygotowana przez Portal Polskiego Radia – www.pielgrzymka79.polskieradio.pl jest źródłem informacji dla młodego pokolenia, a jednocześnie formą sentymentalnej podróży – dla tych nieco starszych – na którą składają się materiały multimedialne o niezwykłych czerwcowych dniach, które zmieniły oblicze Polski.

Każdy dzień wizyty papieża-Polaka ilustrowany jest nagraniami przemówień z Archiwum Polskiego Radia. To niezwykła okazja, by jeszcze raz usłyszeć przesłanie, z którym przyjechał do ojczyzny. Poznajemy też przygotowania zza kulis, gdyż przed kamerą portalu stanęli eksperci, którzy tłumaczą społeczno-polityczny i teologiczny sens papieskich homilii.

Wraz ze startem serwisu Agencja Muzyczna Polskiego Radia przygotowała dwupłytowy album  „Ufam, że mnie słyszycie!” zawierający przemówienia Ojca Świętego z jego wizyt w Polsce w latach 1979-2002. Pierwsza pielgrzymka to pełne zapisy radiowych relacji. Album dostępny jest w sklepie Polskiego Radia: sklep.polskieradio.pl.

2 tygodnie temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.