Msza 1050 w sercu Jeżyc

mb

Pomoc uchodźcom, budowa studni w Sudanie Południowym, 1500 par trampek dla dzieci w Kenii, 3500 kur na Madagaskarze – pełna inicjatyw jest głowa ks. Radka Rakowskiego. A wszystko w sercu Poznania, w sercu Jeżyc. Co działo się tym razem? Zebrani na ul. Kościelnej mogli usłyszeć utwór na osiemdziesięciu muzyków, który przybrał w formę mszę, składając się z 12 części i łącząc w sobie tradycję minionych wieków. Przewędrowaliśmy wraz z muzykami od średniowiecza przez barok, po XIX wiek. Nie brakowało w Mszy 1050 również współczesnych trendów muzyki klasycznej i popularnej.

Będziemy śpiewać na mszy. Raper na mszy – jeszcze tego w Polsce nie było. donGURALesko pierwszym człowiekiem, który wprowadza nową kulturę w strefę sacrum.

15 maja 2016 r., kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu. Uroczysta msza św., podczas której zabrzmiało prawykonanie utworu „Msza 1050” Gabriela Kaczmarka. Wszystko to z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

Słuchajcie, co to w ogóle jest za mix. Góry, papież, szkoła muzyczna. Wszystko to jest przypadkowo nieprzypadkowe.

– powiedział donGURALesko. Dla przypomnienia, dokładnie przed rokiem, w rytmie rapu, w utworze promującym film Apartament (ukazującym prywatne oblicze papieża Jana Pawła II), pytał on, dlaczego ciągle iść utartym szlakiem?

W strone Pysznej, na szlaku z Limanowej
przez Gran Paradiso, do hali Kondratowej
potem Przez Bukowe Berdo, aż na Mont Blanc
nad Czarny Staw, na nową wciąż grań
na Otryt, na Turbacz, Świnice, na Groń
na Ślęże, na Śnieżnik, Wołowiec na wskroś
Przez Przysłop i Jaworzynę, brnąc przez kosodrzewinę
tam mam dom gdzie w sercu niosę rodzinę.

Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei – pięć stałych części mszy, w których młody poznański kompozytor, Gabriel Kaczmarek, wykorzystał teksty łacińskie, natomiast w częściach zmiennych sięgnął on po różne teksty. Znalazła się tu pieśń Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas Panie, za Twe hojne dary” czy psalm „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię”.

fot. Adrian Szymkowiak
fot. Adrian Szymkowiak

W koncercie wystąpili: Kasia Wilk, donGURALesko, Izabella Tarasiuk-Andrzejewska, Tomasz Raczkiewicz, Józef Biegański, Sinfonietta Polonia, Chór Cantanti. Dyrygował Cheung Chau, a mszę św. poprowadził pomysłodawca wydarzenia, czyli ks. Radosław Rakowski. Siła poznańskich głosów – Jeżyce pokazały moc!

8 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *