Motyw drabiny w Biblii

Sławomir Kulczak

Stairway to heaven

Biblia jest przepełniona przeróżnymi symbolami i motywami, obrazującymi wiele prawd i wskazówek. Jednym z nich jest motyw (a nawet topos) drabiny.

Wierzchołek nieba

Jakub podczas podróży, „we śnie ujrzał drabinę opartą na ziemi, sięgającą swym wierzchołkiem nieba oraz aniołów Bożych, którzy wchodzili w górę i schodzili na dół. A oto Pan stał na jej szczycie i mówił:

«Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka. Ziemię, na której leżysz, oddaję tobie i twemu potomstwu. A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków. Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję».

droga do nieba
schodki w górę

Brama do nieba

Ową metaforyczną drabiną łączącą ziemię z niebem jest Chrystus, Bóg–Człowiek. Chrystus jest obiecanym i zapowiedzianym Potomkiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, w którym wszystkie ludy ziemi dostępują Bożego błogosławieństwa. Prawdziwym domem Boga i bramą do nieba jest Kościół Chrystusa i Jego Sakramenty. Już średniowieczni filozofowie (m.in. św. Augustyn czy św. Tomasz z Akwinu) w swoich tezach filozoficznych wykorzystywali pojęcie drabiny bytów, w której człowiek zajmował jeden ze szczebli. W tym przykładzie drabina symbolizuje hierarchię, a jej kolejne szczeble oznaczają poszczególne stanowiska.
Schody, którymi zdążamy do nieba nie są ze złota i nie jest to droga usłana różami. Podsumowując drabinę można interpretować jako pomost łączący niebo z ziemią. Symbolizuje również trud drogi jaka nas czeka, bo w końcu wspinaczka wcale nie jest łatwa, ale wytyczony cel jest wart wysiłku i poświęcenia.

Obraz: Drabina Jakuba, William Blake

1 rok temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *