Kolory szat liturgicznych i ich znaczenie

Główną szatą liturgiczną noszoną w katolicyzmie przez kapłanów są ornaty. Ich kolor, określa konkretny okres roku liturgicznego, symbolizuje służbę kapłańską dla wiernych oraz ciężar męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Każdy kolor ma określone znaczenie a szata nie jest zakładana przypadkowo. Co symbolizują kolory ornat i kiedy zakłada się poszczególne z nich?

Co oznaczają kolory szat liturgicznych?

Ornaty liturgiczne dla kapłanów zakładane przez kapłanów podczas mszy świętej mają różne kolory, które zależne są od konkretnego okresu liturgicznego lub wydarzenia w wierze chrześcijańskiej. Każda z poniżej wymienionych barw ma swoje określone znaczenie, którego kapłani ściśle muszą przestrzegać. Bywa, że jeden kolor może zastąpić drugi. Oprócz obowiązujących w kościele katolickim świąt, ornaty zakładane są również na Komunie Święte, Chrzty, Bierzmowania, Pogrzeby.

Biały

Zakładane przez kapłana ornaty liturgiczne w kolorze białym symbolizują czystość, niewinność, doskonałość i radość. Jest to jeden z najważniejszych kolorów w katolicyzmie. Kolor biały pojawia się w Biblii aż 57 razy – biała gołębica, krew baranka wybielająca szaty i białe szaty jako główne odzienie w niniejszych czasach. Szaty w tym kolorze zakładane są w okresie świątecznym.

Ornaty w kolorze białym zakłada się w okresie Świąt Wielkanocnych – oprócz Wielkiego Piątku, Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych, podczas Świąt związanych z Matką Boską. Dodatkowo, księża mają je na sobie podczas mszy w których wspominani zostają męczennicy. Oprócz tego białe szaty zakładane są również podczas pogrzebu małego dziecka jako symbol niewinności i czystości.

Zielony

Barwa zielona to kolor neutralny i kompromisowy. Symbolizuje życie, nadzieje, młodość, zwycięstwo, spokój, płodność i nieśmiertelność. Ornaty w kolorze zielonym używane są niemal przez cały rok w okresie zwykłym – per annum. W Biblii barwa zielona przedstawiana jest jako kolor Ogrodu Pańskiego. Dodatkowo, zielony jest Krzyż Biskupi, który daje nadzieję na wędrówkę duszy do raju.

Fioletowy

Symbol skruchy, pokuty, pokory i żałoby. Zakładane przez biskupów szaty w kolorze fioletowym są oznaką godności. Zakładane zostają w trakcie Wielkiego Postu i Adwentu. Dodatkowo, obecnie stanowią zastępnik szat czarnych podczas mszy pogrzebowych

Czerwony

Jest to symbol miłosierdzia, miłości Bożej, krwi oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Kapłani zakładają ornaty w kolorze czerwonym podczas Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku, Niedzielę Zesłania Ducha Świętego a także podczas udzielania Sakramentu Bierzmowania, mszach wspominających męczenników i apostołów a także Liturgii Męki Pańskiej. Zakładane są również podczas mszy pogrzebowych zmarłego papieża.

Czarny

Symbol pokuty, żałoby i smutku oraz Absolutu. Barwa śmierci i zmartwychwstania, która przemieni się w czystą biel. Szaty w kolorze czarnym przeznaczone są dla mszy pogrzebowych, obecnie często zostają zastąpione fioletem.

Złoty

Barwa złota to barwa uniwersalna. Może ona zastąpić wszystkie wyżej wymienione barwy, z wyjątkiem fioletu i czerni. Ornaty w kolorze złotym najczęściej zakładane są w Niedzielę Zmartwychwstania i Boże Narodzenie.

Barwy zakładanych przez kapłanów ornat nie są przypadkowe. Każda z nich ma swoje określone znaczenie i dotyczy innego wydarzenia w wierze katolickiej. Mają podkreślać godność i wierność posługi kapłańskiej wobec Boga i Ludzi.

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Recent Posts

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

3 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

6 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

7 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago

Wiara ponad rozum

Rozmawiamy ze św. Bernardem z Clairvaux, opatem cysterskiego klasztoru w Clairvaux, wpływowym teologiem XII wieku…

9 miesięcy ago