Kategoria: Historia

Czym jest niepodległość?

Niepodległość to słowo oznaczające niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych.
Niepodległość można określić również jako suwerenność potencjalną. Wybrane akty odzyskania niepodległości upamiętniane są jako święta narodowe np.
– 11 listopada (Święto Niepodległości), rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 1918 r.
– 4 lipca (Dzień Niepodległości), rocznica uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych 1776 r.
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przez ponad 120 lat niewoli zaborczej Polacy próbowali na przeróżne sposoby odzyskać niepodległość i czekali latami na dogodny moment. W końcu nadszedł i to zupełnie niespodziewanie. Zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i wybuch I wojny światowej były tu kluczowe. Mimo sporów między ugrupowaniami, ostatecznie 11 listopada 1918 r., po wieloletnich zmaganiach o odzyskanie niepodległości, Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia, po pertraktacjach Marszałka z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polski. W nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie. Dnia 16 listopada marszałek Piłsudski w depeszy do wszystkich krajów Europy informował o powstaniu niepodległego państwa na odzyskanych terenach polskich. Wolność stała się faktem.
Po wojnie, po komunizmie
Święto Niepodległości zostało ustanowione przez Sejm dopiero w 1937 i przed wojną obchodzono je zaledwie dwa razy. Po wojnie świętem narodowym stał się dzień podpisania Manifestu PKWN, czyli 22 lipca. Na nowo dzień 11 listopada powrócił do kalendarza uroczystości państwowych pod koniec epoki komunistycznej w 1989 roku.
Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomaga nam udział w liturgii eucharystycznej, tym bardziej, że w tym roku wypada ono w niedzielę. Modlitwy za poległych w obronie Ojczyzny zanoszone są w świątyniach w kraju i poza jego granicami. Organizowane są także uroczyste apele żołnierskie i harcerskie, pod pomnikami bohaterów narodowych składane są kwiaty i palone są znicze na grobach żołnierzy. Gmachy państwowe, domy oraz ulice dekorowane są polskimi flagami. Bądźmy dumni z niepodległej Polski!

 

szlakami.pl

Idziemy pod górę, staramy się żyć w zgodzie z Bożym Słowem, szlakami wiary w siebie i swoje talenty. Odpowiadamy na trudne pytania, chcemy być zbawieni!

Share
Opublikowano
szlakami.pl

Recent Posts

Nagrobki urnowe – wybór i ceny w 2024 roku

Obecnie kremacja jako forma pochówku zyskuje na popularności. Trend ten ma to kilka przyczyn. Kremacja…

4 miesiące ago

Cena kremacji – co wpływa na koszty?

Kremacja jest coraz częściej praktykowanym sposobem pochówku, obok tradycyjnego pogrzebu. Spopielenie może nastąpić wyłącznie po…

6 miesięcy ago

Pochówek ekologiczny – Jakie są jego rodzaje?

Coraz większa świadomość na temat tego, jak działa nasze środowisko i czego potrzebuje, pozwala na…

7 miesięcy ago

Budowa grobowca – kluczowe aspekty i czynniki do rozważenia

Kiedy stajemy przed koniecznością pochówku naszych bliskich lub rozważając swój własny pochówek w przyszłości, niejednokrotnie…

7 miesięcy ago

Planowanie ślubu – o czym musisz wiedzieć?

Od czego zacząć planowanie ślubu? Planowanie ślubu warto zacząć od wyznaczenia daty oraz budżetu. Kwotę,…

9 miesięcy ago

Wiara ponad rozum

Rozmawiamy ze św. Bernardem z Clairvaux, opatem cysterskiego klasztoru w Clairvaux, wpływowym teologiem XII wieku…

10 miesięcy ago