W kleszczach kleszcza

Julia Bernacik

Czerwone ślady po wycieczce

Kleszcze, komary, meszki, osy, pszczoły i bąki – to najbardziej znane owady, które potrafią nam latem dotkliwie dokuczyć, zwłaszcza gdy wybierzemy się do parku, nad wodę, na działkę, wycieczkę czy biwak.

Kto i co robi
Warto wiedzieć, że atakują tylko samice, by pożywić się krwią, która jest im niezbędna do produkcji jaj. Owady wkłuwają się w skórę i do ranki wpuszczają nieco swojej śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi oraz często (w przypadku kleszczy) ma właściwości znieczulające.
Kleszcze (pod wszystkimi postaciami) mogą czekać na ofiarę nawet kilka miesięcy. Zamieszkują niską roślinność (trawy, krzewy). Najczęściej można je spotkać na ścieżkach, którymi chodzą zwierzęta oraz w strefach przejściowych między lasami a terenami trawiastymi. Nie ma ich natomiast w suchych sosnowych lasach. Kleszcze i bąki po ukąszeniu wydzielają substancje toksyczne, powodujące pęcherze i zaczerwienienia. Mogą przenosić zakażenia i choroby, zwłaszcza wirusowe zapalenie opon mózgowych.

Komary lokalizują swoje ofiary, wyczuwając przez specjalne receptory źródło wydychanych substancji – dwutlenek węgla i ciepło. Najbardziej narażone na ukąszenia komarów są osoby dynamiczne i spocone po wysiłku fizycznym.

Jak unikać ukąszeń
+ Gdy zbliży się do ciebie pszczoła lub osa, unikaj szybkiego ruchu, nie dmuchaj i nie próbuj jej uderzyć. Miej przy sobie zawsze środek owadobójczy.
+ Przed pszczołami najlepiej schronić się w ciemnym pomieszczeniu. Nie lubią one ciemności.
Nie zabijaj owada bez potrzeby. Jeżeli dostrzeżesz nieżywego osobnika, przygotuj się na to, że w pobliżu znajdują się inne.
+ Przebywaj z dala od kwitnących roślin i dojrzałych, opadłych na ziemię owoców.
+ Przed wyjściem z domu nie używaj mocno perfumowanych kosmetyków.
+ Utrzymuj szczelnie zamknięte kontenery z odpadkami i resztkami żywności w domu i wokół niego.
+ Nigdy nie chodź boso. Pszczoły lubią koniczynę, a osy budują często gniazda na ziemi. Pamiętaj, że owady w niższej temperaturze są mniej aktywne.
+ Owadów nie przyciąga odzież w kolorze zielonym, białym i beżowym.
+ Gdy osa lub pszczoła dostanie się pod odzież należy unikać wszelkich gwałtownych ruchów.
+ Uderzenie w grzbiet jest dla owada sygnałem do ataku.

ukaszenie kleszcza
Gdy już ukąsi
Gdy użądli cię pszczoła, aby zapobiec wnikaniu jadu do ciała, natychmiast wyciągnij żądło. W tym celu podważ je paznokciem lub końcem szpilki. Uważaj! Gdy usuwasz żądło dwoma palcami, możesz wtłoczyć je do ciała.
Po użądleniu staraj się przez najbliższe kilka godzin nie przebywać samotnie. Aby zmniejszyć ból, miejsce użądlenia możesz potrzeć octem, plastrem cebuli, rabarbaru lub pokrojonym i umytym korzeniem pietruszki. W miejsce użądlenia możesz przyłożyć także lód. Gdy użądli cię pszczoła w którąś z kończyn, unieś ją do góry w celu zmniejszenia obrzęku. Po ukąszeniu nie drap się. Rozdrapana rana może powodować zapalenie.

8 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *