Szkolnictwo na przestrzeni wieków

Przemek Kulczak

Mistrz i magister

Nauka była i jest nieodłączną częścią życia człowieka. Pradawni ludzie z pokolenia na pokolenie rozwijali się, doskonalili swoje umiejętności i coraz lepiej poznawali otaczający ich świat.
Grecja i Rzym
Dla nas, Europejczyków, kolebką edukacji i nauki jest starożytna Grecja. W V wieku p.n.e. w Grecji powstały pierwsze „szkoły„. Sofiści nauczali retoryki, polityki, filozofii i etyki. Szkoły starożytne prowadzili także wybitni filozofowie: Sokrates, Izokrates, Arystoteles oraz Platon. W Rzymie w II wieku p.n.e. nauk udzielali: Warron Reatyński, uważany za jednego z najlepiej wykształconych ludzi w historii antycznego Rzymu i Cyceron, który był wybitnym mówcą, politykiem oraz popularyzatorem filozofii greckiej. Już w starożytności doceniano osoby wykształcone, a każdy szanowany obywatel musiał brać nauki u najwybitniejszych mistrzów. Nieco później, w I w n.e. sławę zdobył Kwintylian, rzymski retor i pedagog w dziedzinie wymowy. W Grecji natomiast w tym czasie żył Plutrach, jeden z największych pisarzy starożytnej Grecji, historyk, orator i filozof-moralista.

W późniejszych latach
powstało mnóstwo szkół, gdyż każde liczące się miasto musiało edukować swoich obywateli, a chęci do zdobywania wiedzy były coraz większe. Szkoły przestały opierać się wyłącznie na wybitnej jednostce, ale na grupie wykształconych osób. Bardzo popularne były szkoły przyklasztorne, ponieważ ludzie kościoła, w tym bracia i ojcowie klasztorni, byli w średniowieczu najlepiej wykształconym stanem. Jednym z najstarszych uniwersytetów jest Uniwersytet Boloński, który został założony w 1088 roku i działa aż do dziś. Włoskie uczelnie zawsze cieszyły się wielkim szacunkiem i poważaniem. W Polsce najstarszym i najsłynniejszym uniwersytetem jest Uniwersytet Jagielloński założony w 1364 roku. Komisja Edukacji Narodowej, której pełna nazwa brzmiała „Komisja nad Edukacją młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca” została powołana przez sejm w 1773 roku na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego i jako pierwszy centralny organ władzy oświatowej działała do roku 1794.

Aktualnie
polską oświatą zarządza Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W dzisiejszych czasach funkcjonuje niezliczona ilość szkół zarówno publicznych, jak i prywatnych. Specjalizują się one w wybranych dziedzinach, bądź mają charakter ogólnokształcący. Najbardziej typową drogą edukacyjną jest: szkoła podstawowa, następnie gimnazjum, liceum i studia wyższe. Tytuły naukowe cieszą się dużym prestiżem i poważaniem, dlatego coraz więcej młodzieży ma ambicje zdobycia wyższego wykształcenia. Postęp technologiczny i naukowy wymaga nieustannego poszerzania swoich horyzontów, ale na szczęście ludzie zdają sobie z tego sprawę i dążą do wiedzy.

8 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *