Siedem cudów świata

szlakami.pl

Wielki Mur Chiński, Koloseum, Machu Picchu, Chichen Itzá, Petra, Tadż Mahal oraz Posąg Chrystusa Zbawiciela

Siedem nowych cudów świata, o wyborze, których zadecydowało sto milionów osób ze wszystkich kontynentów. Internauci i posiadacze telefonów uczestniczący w ankiecie mogli oddawać swoje głosy na 21 pomników cywilizacji ludzkiej wybranych przez międzynarodowa jury wielkich architektów z listy składającej się z 77 pozycji. Ostatecznie zwycięską siódemkę ogłoszono 7. 07. 2007 r. na nocnej imprezie zorganizowanej na wypełnionym przez 50 tysięcy gości stadionie w stolicy Portugalii, Lizbonie.

Wielki Mur Chiński – budowany od VI w. n.e. Oblicza się, że w jego tworzenie zaangażowanych było 3,54 mln osób, czyli 70% ludności ówczesnych Chin. Znaną do dziś postać, mur uzyskał dopiero w XII wieku. Z 6,5 tysiąca kilometrów wału zachowało się około 2,5 tys. km. Większa jego część jest z złym stanie. Obecnie to kilkanaście odcinków o różnej długości. Wielki Mur Chiński jest największą budowlą tego typu na świecie.


Koloseum w Rzymie – arcydzieło rzymskiej architektury z I w. po Chrystusie, symbol Rzymu. Duża eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy, gdzie znajdowały się pomieszczenia dla ludzi i zwierząt. Miejsce m.in. walk gladiatorów i egzekucji chrześcijan. Od II połowy XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tam Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża.


Machu Picchu w Peru – zaginione miasto Inków odkryte dopiero w 1911 roku. Inkaska twierdza wzniesiona w XV w na wysokości 2090 – 2400 m n.p.m. wśród andyjskich szczytów. Najbardziej widocznym elementem architektury są wszechobecne schody. Naliczono 1200 stopni. Zapewniały one komunikację wewnątrz położonego na różnych poziomach miasta.


Cichén Itzá w Meksyku – jedno z najwspanialszych miast Majów. Pierwsze budowle w Chichén Itzá zostały wzniesione ok. 700 r. Jego główną ozdobą jest piramida Kukulkana. Wznosi się ona na kwadratowym placu o boku 55,50m i naśladuje konstrukcją kalendarz. Składa się z dziewięciu platform leżących jedna na drugiej. Pośrodku każdego boku piramidy znajdują się schody, które liczą po dziewięćdziesiąt jeden stopni. Na najwyższej platformie ostatni stopień znajduje się przed wejściem do nie wielkiej świątyni. Ponieważ każde schody mają 91 stopni, daje to rachunek: 4*91=364. Jeśli dodamy do tego najwyższy stopień, uzyskamy 365-liczba dni w roku. Po za tym każdy z czterech boków piramidy dzieli się na pięćdziesiąt dwie artystycznie zdobione płyty kamienne. Liczba pięćdziesiąt dwa jest jednostką kalendarza Majów. W 1988 r. stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Petra w Jordanii – miasto słynne z królewskich grobowców wykutych w skale między I w. przed Chrystusem a I w. po Chrystusie. Leży w południowo-zachodniej części obecnej Jordanii. W czasach antycznych, w okresie od III w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie, przeżywała czasy swojej świetności. Charakterystyczną cechą tamtejszej architektury jest skrzyżowanie stylów architektonicznych, syryjskich, greckich i rzymskich. Starożytny kompleks obejmował świątynie, grobowce i domy wykute w stromych skalnych zboczach. Od 1965 r. prowadzone są w mieście intensywne prace archeologiczne.


Tadż Mahal w Indiach – indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szaha Dżehana z dynastii Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Mumtaż Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości. Kompleks budowlany składa się z głównej świątyni z wielką kopułą charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Uzupełnieniem są kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Tadż Mahal zbudowano z marmuru przywiezionego z kamieniołomu odległego prawie o 350 km. Wbrew temu, co widać na wielu fotografiach, nie jest on biały. Marmurowe powierzchnie pokryte są przez tysiące kamieni szlachetnych, półszlachetnych i dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru.


Posąg Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro – 32 metrowy pomnik Jezusa Chrystusa na 710-metrowej górze Corcovado w Rio de Janeiro. Stojąca na szczycie wzniesienia statua jest symbolem miasta i gościnności Brazylijczyków. Wita przybyszy szeroko otwartymi ramionami. Głowa Jezusa ma 3,5 m. wysokości i waży 35 ton. Każda z dłoni waży 9 ton, a długość między końcami palców rąk wynosi 23 m. dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejka linową. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego u stóp pomnika można dojść schodami o 222 stopniach, dojechać windą lub schodami ruchomymi.

11 miesięcy temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *