dobrymi szlakami

Proszę państwa oto miś.

(dafrac)

W roli głównej...

Tematem dzisiejszych rozważań będą bohaterowie bajek dla dzieci. Trudno nie zauważyć, że w owych bajkach, jak i filmach animowanych tendencyjnie w rolach głównych, ale też i drugoplanowych występują zwierzęta. O, choćby Miś Uszatek, Reksio, Kubuś Puchatek, Krecik, Tom & Jerry i naprawdę wielu, wielu innych.
Dlaczego tak jest? W przypadku tego pierwszego, może dlatego, że dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci… chociaż można to i w sposób bardziej psychologiczny opisać, co postaram się zrobić.
Otóż przyjęta przez psychologów teoria jest taka, iż dzieci łatwo, szybko i przyjemnie uczą się utożsamiania abstrakcyjnych pojęć z określonym zachowaniem, kiedy to właśnie zwierzęta przedstawiają, czy symbolizują określone cechy charakteru. I tak lis zawsze będzie spryciarzem, który wywinie się z każdej nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji, lew jest bohaterskim i potężnym królem zwierząt, który pomimo tego, iż na pierwszy rzut oka może wzbudzać lęk, ma szlachetne serce. Sowa to mądra głowa, o której porady prosi cały las nie znających odpowiedzi na swoje pytania zwierząt, a propos lasu, jest w nim również poczciwy niedźwiadek lubiący miodek i płochliwy zając lub prosiaczek. Dziecku łatwiej jest zrozumieć różnorodność cech ludzkiego charakteru, kiedy przypisane są one różnym zwierzętom.

Fakt, iż zwierzęta w bajkach stanowią personifikację pewnych cech ludzkich można było zauważyć już w literaturze starożytności. W VI wieku przed narodzeniem Chrystusa Ezop napisał zbiór bajek, które znane są po dzień dzisiejszy na całym świecie, choćby bajka o żółwiu i zającu, którzy zmierzyli się w wyścigu. W Polsce chyba najbardziej znane bajki dla dzieci, których bohaterami są zwierzęta to bajki Ignacego Krasickiego takie jak np. kruk i lis. Bajki stanowią też bardzo często formę pierwszego kontaktu dziecka ze zwierzęciem, pod tym względem stanowią więc rolę edukacyjną, dlatego ważnym jest, by mądrze je dobierać i często czytać.
Jeżeli jednak chodzi o bajki telewizyjne, to bohaterowie w wersji zwierzęcej cieszą się tak niezwykłą popularnością dlatego, iż są dla dziecka zdecydowanie bardziej atrakcyjne, niż animowani ludzie. Zwierzęta są bardziej kolorowe, puchate, interesujące… poza tym dzieci nie widzą różnicy w funkcjonowaniu człowieka i zwierzęcia, naturalnym jest, że zwierzęta rozmawiają ludzkim językiem, tęsknią, kochają, mają przygody, jedzą wspólnie posiłki. I pomimo tego, że filmy animowane świetnie zajmują dziecko, co pozwala nam zyskać trochę wolnego czasu, warto pamiętać o umiarkowaniu, by nie zamienić dziecka w misia o bardzo małym rozumku…

13 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *