Pierwsza pomoc dla cukrzyka

szlakami.pl

O cukrzycy lekarze mówią „cichy zabójca”. Nie wiadomo, kiedy człowieka dopadnie, nie boli, ale (zwłaszcza późno odkryta) potrafi oślepić, „obciąć nogi”, spowodować zawał, zniszczyć nerki.

Cukrzyk może

nagle zasłabnąć na ulicy. Przechodnie przeważnie biorą go za pijaka. A jeśli nawet wezwą pogotowie, lekarz nie od razu może się zorientować, że to hipoglikemia. W Niemczech i w innych krajach chorzy na cukrzycę noszą specjalne bransoletki z napisem „Mam cukrzycę. Pomóż mi”. Ułatwia to pomoc w wielu niespodziewanych, trudnych sytuacjach, jednak w Polsce nie jest to powszechne.
Jak, więc rozpoznać cukrzyka w czasie ataku? Pierwszym objawem są pojawiające się drgawki, ale mniej regularne i intensywne niż te kojarzone z padaczką, drgawki mogą ustępować i powracać. Cukrzyk staje się bardzo blady i często traci świadomość, później może ona chwilowo wracać, ale chory nie będzie pamiętać, co zaszło. Może to przypominać przebudzenie z narkozy.

pomoc dla cukrzyka
cukrzyk może

Pierwsza pomoc dla cukrzyka

Udzielając pierwszej pomocy cukrzykowi, należy się go wypytać o typ cukrzycy i spytać czy ma ze sobą leki, które zażywa. W przypadku cukrzycy typu 1, będzie to insulina, natomiast w przypadku, gdy poszkodowany jest chory na cukrzycę typu 2, należy podać leki przeciwcukrzycowe. Zależy to jednak od czasu trwania choroby. Początkowo przyjmują oni leki doustne, natomiast w późniejszym czasie choroby przyjmują insulinę. Jeśli cukrzyk nie posiada leków przy sobie, trzeba nakarmić go czymś słodkim np. czekoladą, cukierkiem czy sokiem. Oczywiście po rozpoznaniu ataku cukrzycy należy zadzwonić po karetkę, najlepiej od razu podając jak najwięcej informacji na temat przebiegu ataku.

Mieszko Pospiech

Uwaga rodzice
Powinniście zwrócić się po natychmiastową pomoc dla waszego dziecka, jeśli:
+ dziecko stale wymiotuje, zwłaszcza treścią podbarwioną zielono,
+ jest apatyczne i „nieobecne”,
+ ma ciężki i szybki oddech,
+ ma bardzo silny ból brzucha,
+ poziom cukru we krwi u jest u niego wysoki, w moczu stwierdzono obecność ketonów,
+ często odczuwa pragnienie.
W niektórych przypadkach dziecko będzie musiało być przyjęte do szpitala. Jeśli jest to możliwe, powinno być przyjęte do takiego oddziału pediatrycznego, który znajduje się pod opieką lekarzy i pielęgniarek mających doświadczenie w pracy z dziećmi chorymi na cukrzycę.

4 lata temu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *