Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu /mapio.net

Opiekun Maryi

Dominik Fąferek

Sanktuarium św. Józefa

Wygląd kościoła

Jest to barokowy, trójnawowy kościół, wzniesiony na planie krzyża na wzgórzu św. Wojciecha. Ozdabia go fasada z dekoracyjnymi wnękami na figury. Posiada sklepienie kolebkowe z lunetami. Ambona została zbudowana w 1962 roku ze starych fragmentów jej poprzedniczki pochodzącej z kościoła ewangelickiego w Obrzycku. Do świątyni przylega budynek klasztorny, w którym mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Karmelitów Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Historia wezwania

Dnia 21 czerwca 1621 roku w Poznaniu miało miejsce uroczyste poświęcenie kościoła pod wezwaniem św. Józefa. Była to pierwsza świątynia dedykowana temu świętemu w Polsce.

Pierwotnym budulcem było drewno. Obecna konstrukcja jest dziełem architekta Krzysztofa Bonadura Starszego. Jego projekt został realizowany w latach 1658 – 1687. Sam budynek przetrwał wiele przemian. W 1801 roku władze pruskie zmieniły kościół na szpital wojskowy. W późniejszych czasach kościół przekazano starokatolikom a następnie luteranom. W 1831 roku świątynia stała się ewangelickim kościołem garnizonowym. W 1945 ponownie została przejęta przez karmelitów bosych.

O świętym Józefie

Nazywany często „mężem sprawiedliwym” (Mt 1,19). Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny. Pochodził z rodu króla Dawida z pokolenia Judy. Był cieślą i uczył tego rzemiosła Jezusa. W ikonografii przedstawiany jest z Maryją i Jezusem, oraz sam z narzędziami cieśli lub lilią, czyli symbolem czystości. Jest patronem rodzin, ojców, kobiet w ciąży, Kościoła Powszechnego , umierających, robotników, ekonomistów oraz 12 krajów, 4 regionów i 12 miast. Wspominany dnia 19 marca i 1 maja.

Sanktuarium

W Liście pasterskim Arcybiskupa Poznańskiego na Wielki Post 2010 Stanisław Gądecki napisał „Mając przed oczyma wielkość świętego Józefa a jednocześnie biorąc pod uwagę jego żywy kult na tym miejscu podniosłem kościół Karmelitów Bosych w Poznaniu – dnia 21 września ubiegłego roku – do godności sanktuarium św. Józefa Archidiecezji Poznańskiej”.

Poznań zyskał kolejne sanktuarium. Oprócz tego istnieją również sanktuaria: Bożego Ciała, Najświętszej Krwi Pana Jezusa, Przemienienia Pańskiego, Świętego Krzyża, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Matki Bożej Różańcowej, Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania oraz Błogosławionej Sancji Szymkowiak.

Zachęcamy do lektury historii o niezwykłym cieśli z Santa Fé i jego cudzie architektonicznym…

Na podstawie: www.poznan.pl www.filipini.poznan.pl www.karmelici.info

14 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *