dobrymi szlakami

Lektura przed beatyfikacją

Marek R.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał niespełna 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Krakowskie wydawnictwo „Biały Kruk” przedstawiło jeszcze w 2005 roku dwutomowe ilustrowane kalendarium, w którym udokumentowano – dzień po dniu – okres od wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w dniu 16 października 1978 do dnia jego pogrzebu 8 kwietnia 2005 roku.

Autorzy tego starannie przygotowanego dzieła (Gabriel Turowski – opracowanie, Jolanta Sosnowska – redakcja) korzystali z wielu wiarygodnych i solidnych źródeł, m.in. z kolejnych roczników czasopisma „L’Osservatore Romano”, biuletynu Katolickiej Agencji Informacyjnej, watykańskiego serwisu internetowego czy materiałów zgromadzonych w Instytucie Jana Pawła II w Krakowie. W opracowaniu tak obszernego zbioru dokumentów pomógł zespół pracowników wydawnictwa, a całość konsultowano z osobami, które na co dzień towarzyszyły Ojcu Świętemu – wśród nich z abp. Piero Marinim. Współpraca tak wielu osób zaowocowała dziełem, które w przededniu beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II ponownie należy polecić szczególnej uwadze czytelników. Jak zapewniają autorzy, obejmuje ono wszystkie audiencje, spotkania, pielgrzymki, nabożeństwa, dokumenty oraz prezentuje działalność Stolicy Apostolskiej.

Zawartość

Czy to oznacza, że autorzy Kalendarium w dwóch okazałych tomach, na ponad 1300 stronicach, udokumentowali 9666 dni pontyfikatu Jana Pawła II? Krótkie informacje mówią, co każdego dnia Ojciec Święty robił. Z kim się spotkał, dokąd wyjechał, czy wygłosił przemówienie, homilię, jakie modlitwy odmówił, jakie dokumenty wydał czy też na jaki temat i do kogo wystosował list. Kursywą autorzy podali zasadnicze treści zawarte w wypowiedziach papieskich, czasami przytaczali krótkie fragmenty jego homilii, przemówień czy kazań. Kalendarium opatrzone jest niezwykle interesującymi i wymownymi zdjęciami autorstwa dwóch fotografów papieskich: Włocha, Arturo Mari i Polaka, Adama Bujaka. Widać na nich Jana Pawła II skupionego na modlitwie, podpisującego encyklikę, rozmawiającego z wysokimi przedstawicielami państw i narodów czy mieszkańcami Afryki, przebywającego wśród osób duchownych, robotników, przedstawicieli świata kultury czy nauki. Zobaczymy Jana Pawła II uśmiechniętego i radosnego, cieszącego się obecnością otaczającej go młodzieży, ale też zadumanego czy nawet czasami zasmuconego, z bardzo daleka i z bardzo bliska. Zobaczymy wyprostowanego mężczyznę w białej sutannie w sile wieku i człowieka siedzącego na specjalnie przystosowanym fotelu, uginającego się pod ciężarem choroby i doświadczeń całego życia. Zawsze będzie to jednak ten sam człowiek, zawsze na rozmowie z Bogiem albo z ludźmi. Zawsze wśród nich i dla nich, i z nimi ku Bogu.

Ku podróży

Decydując się na kupno „Ilustrowanego Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005”, sprawimy sobie i swoim bliskim niezwykły upominek – swego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Podróż, w którą można udać się indywidualnie lub wspólnie, którą można nieprzerwanie kontynuować albo też przerwać w dowolnym punkcie i po jakimś czasie podjąć na nowo. Podróż, która nie niesie żadnych niebezpieczeństw, ale nie przyniesie również żadnych owoców, jeśli nie zatrzymamy się na chwilę, nie uchwycimy wymownego spojrzenia Jana Pawła II, które kieruje do każdego z nas i jeśli nie wsłuchamy się w to, co przez jego słowa i osobę ma nam do powiedzenia Jezus.

Bardzo wymowne zdjęcie autorzy zamieścili na końcu drugiego tomu Kalendarium. Przedstawia ono znicze i kartkę z napisem: „Nie mogliśmy zatrzymać Cię na tym świecie, ale nigdy nie wypuścimy Cię z naszych serc!!!” Na kartce biało-czerwone serce. Kiedy jednak dzisiaj, sześć lat po śmierci Jana Pawła II, podejmiemy wysiłek refleksji nad tym, co dzieje się w Polsce i na świecie, to może, przeglądając „Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu”, nasunie się nam wreszcie pytanie, czy zadaliśmy sobie trud, aby zrozumieć, co miał na myśli Jan Paweł II, kiedy przemawiał do nas jako Biskup Rzymu, następca św. Piotra i wszystkich swoich poprzedników na Stolicy Piotrowej. A On przecież powiedział do nas: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.”, a nie: „Róbta, co chceta”.

6 marca 1991 roku skierował do Polaków słowa: „Abyśmy umieli nazywać dobro dobrem, a zło złem.” (tom 2, S. 643). Czy my dzisiaj potrafimy odróżnić dobro od zła? Z pewnością warto, a nawet trzeba zastanowić się dziś nad tym, co mówił do nas Jan Paweł II. „Ilustrowane Kalendarium” będzie dużą w tym pomocą. I poza tym może być doskonałą pamiątką rodzinną.

*Jan Paweł II. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005. Opracowanie: Gabriel Turowski; redakacja: Jolanta Sosnowska; Fotografie: Adam Bujak, Arturo Mari. Biały Kruk, Kraków 2005. (2 tomy, 1328 stron)

13 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *