dobrymi szlakami

Jakiego sakramentu nie może udzielić żaden ksiądz?

Katarzyna Gredczyszyn

Tylko sobie

Sakrament to widzialny znak niewidzialnej łaski. O jakim sakramencie będę mówić w niniejszym artykule? Nietrudno się domyślić, rzucając okiem na całą dzisiejszą gazetę, że rzecz będzie o sakramencie małżeństwa.

Wszystkie sakramenty zostały ustanowione przez Chrystusa. Kiedy więc ustanowił sakrament małżeństwa? Niektórym pewnie pytanie to wydaje się banalne – przecież Chrystus powiedział: „Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.” (Mt 19,6) – zgadza się, te słowa Pana Jezusa zapisał św. Mateusz na kartach Ewangelii. Nie tymi jednak słowami nasz Zbawiciel podniósł przymierze małżeńskie do rangi sakramentu. Uczynił to natomiast podczas wesela w Kanie Galilejskiej, kiedy pobłogosławił młodej parze zamieniając wodę w wino.

A co to znaczy, że małżeństwo jest sakramentem? Jakich łask udziela małżonkom Chrystus za jego pośrednictwem? Najbardziej ogólnie można by powiedzieć, że Bóg obdarza dwoje ludzi wszelkimi łaskami, jakie są im potrzebne do zmagania się z trudami codziennego życia. Rozwijając tę myśl pragnę podkreślić, że gdy małżonkowie łączą się ze sobą sakramentalnym węzłem, wiążą się też na zawsze z Chrystusem – w ten sposób staje się On obecny w całym ich życiu i przenika każdą jego sferę.

Po drugie otrzymują siebie nawzajem, już nie są sami, mają obok siebie osobę, o którą mają się troszczyć i której mają pomóc osiągnąć zbawienie.

Dlaczego zatem nie wszystkie małżeństwa zawierane w Kościele katolickim są szczęśliwe? Przecież Pan Bóg obdarza małżonków swoimi darami. Trzeba jednak pamiętać, że sakrament nie jest tylko darem, ale jest też pewnym zobowiązaniem. Jeśli małżonkowie będą współpracować z łaską, wtedy ich życie będzie się przemieniało, będą umacniani w kroczeniu właściwą drogą. Jak zatem współpracować z łaską? Co zrobić, aby małżeństwo było udane? Przede wszystkim nie zapominać o modlitwie. Trzeba zaprosić Pana Boga do małżeństwa, do tworzącej się rodziny. Z Nim nic nie może być w naszym życiu zbyt trudne.

Na koniec kilka słów o tym, kto udziela sakramentu małżeństwa: „W Kościele łacińskim uważa się zazwyczaj, że sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa, wypowiadając wobec Kościoła swoją zgodę. W liturgiach wschodnich szafarzem sakramentu (nazywanego „ukoronowaniem”) jest prezbiter lub biskup, który po przyjęciu wzajemnej zgody małżonków, koronuje męża i żonę na znak przymierza małżeńskiego.” (KKK 1623).

W Kościele rzymsko-katolickim zatem, ksiądz nie udziela ślubu, jedynie błogosławi nowo zawarty związek małżeński.

Podsumowując sakrament małżeństwa jest przepięknym darem, jaki Pan Bóg dał ludziom, gdyż związek między mężczyzną i kobietą jest odzwierciedleniem oblubieńczej Miłości Chrystusa do Kościoła. Jest też dla dwojga ludzi ogromnym wyzwaniem i trudnym zadaniem, ale Pan Bóg udziela wszystkim odpowiednich darów dla wypełnienia powołania.

„Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej. Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus – Głową Kościoła: On – Zbawca Ciała. Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom – we wszystkim. Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie(…) W końcu więc niechaj każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego. A żona niechaj ze czcią się odnosi do swojego męża.” (Ef 5,21-26.33)

Literatura:

1.Katechizm Kościoła Katolickiego

2.J. Pulikowski, Małżeństwo i rodzina 50 pytań, Kraków 2009

3.J. Pulikowski, G.A. Urbaniakowie, Młodzi i Miłość, Oficyna Współczesna 1996

4.Przygotowanie do Małżeństwa, red. ks. W. Szewczyk, Michalineum 2006

13 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *