Cypryjskie ślady Świętego Pawła

Czesław Kuszewski

W podzielonym świecie. Na skrzyżowaniu trzech kontynentów: Azji, Afryki, i Europy

Po raz drugi miałem okazję odwiedzić Cypr, niewielkie państwo leżące na trzeciej co do wielkości wyspie Morza Śródziemnego przynależącje już do Azji. Cypr, po grecku Kypros, ma 9300 km kwadratowych powierzchni i położony jest 70 km od brzegów Turcji i prawie 100 km od Syrii. Wyspę zamieszkuje obecnie blisko milion mieszkańców, z czego 77% to Grecy, a 18% Turcy. Pozostałe 5% – inni. W strukturze wyznaniowej podział ten jest znacznie większy, gdyż obok 78% prawosławnych i 17% muzułmanów żyje tam 2% katolików oraz po 1% anglikanów, maronitów i innych.

Na dwa
cypr_logoStolica Cypru – Nikozja – położona w północnej części wyspy, od 1974 roku jest oficjalnie podzielona (podobnie jak cała wyspa) na dwie strefy : północna pod administracją Republiki Tureckiej Cypru Północnego (RTCP), z własnym rządem i stolicą w Kerynii, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową oraz na strefę południową, należącą do Republiki Cypryjskiej. Obie części rozdziela strefa buforowa, znajdująca się pod kontrolą międzynarodową sił pokojowych ONZ.

Napięcia
– Ten podział Cypru to nic dobrego – mówi mieszkająca w Nikozji od 15 lat pani Iza Teofilu, Polka urodzona w Kielcach. – Stosunki grecko-tureckie nie są najlepsze, chociaż od niedawna turyści z greckiej części mogą już przekraczać granicę i zwiedzać turecką część wyspy Jednak w stosunkach między tymi krajami utrzymuje się stan napięcia ni tylko ze względu na na kwestię samego Cypru, ale spór trwa również o wyspy na morzu Egejskim. Na szczęście odwiedzający wyspę turyści nie odczuwają tych napięć na co dzień i rozkoszują się przez cały rok wspaniałym klimatem, pewną słoneczną pogodą i ciepłym (obecnie 29 stopni) morzem.

Przeszłość i teraźniejszość
– Strategiczne położenie Cypru, na skrzyżowaniu trzech kontynentów: Azji, Afryki, i Europy –opowiada zwiedzającym wyspę pani Teofilu – spowodowało, że Kypros zawsze znajdował się w kręgu zainteresowań wielkich starożytnych potęg. Dlatego obecnie mamy mamy tutaj ogromne muzeum pod gołym niebem oraz mozaikę kultur i archeologicznych epok. Na każdym kroku spotykamy tu ślady ciekawej i burzliwej przeszłości tej wyspy, liczącej sobie blisko 10 tys. lat. Wiele też mamy śladów chrześcijaństwa i działalności chrystusowych apostołów. Cypr był pierwszym miejscem, które odwiedzili św. Paweł Apostoł, a także Marek i Barnaba i tutaj z czasem wprowadzono chrześcijańską władzę.
O tych dziejach przypomina szczególnie miasto Pafos, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W czasach rzymskich i hellenistycznych było ono stolicą Cypru. Jego historia to tysiące lat ciekawej przeszłości, związanej głównie z kultem bogini Afrodyty, nieopodal ponoć wyłoniła się z morskiej piany. Ogromne wrażenie robią ruiny największej na wyspie wczesnobizantyjskiej bazyliki. Na jej ruinach zbudowano w XIII wieku Kościół Panagia Chrystopolitissa. Tutaj pośrodku zamkniętego terenu widnieje kamienny pręgierz, gdzie – jak głoszą zapiski – przywiązano św. Pawła i poddano chłoście, zanim rzymski naczelnik Sergius Paulus przyjął chrześcijaństwo. Wczesne uznanie chrześcijaństwa stanowi cechę charakterystyczną dla Pafos.

Ślady
Na Cyprze spotyka się również ślady innych świętych: Łukasza, Jana (katedra), Andrzeja (północny przylądek wyspy) czy św. Łazarza. Święty Łukasz, który miał duży talent malarski, namalował ikonę Madonny, pokrytą 24-karatowym zlotem, zdobioną srebrem i perłami, Znajduje się ona w mieście Kelefos, w najbogatszym i najsławniejszym klasztorze na tej wyspie. Natomiast św. Łazarz był pierwszym biskupem cypryjskiej Larnaki, gdzie jego imieniem nazwano jeden z tamtejszych kościołów.

– Gdyby cała ta słoneczna wyspa była w rękach Cypryjczyków, wówczas pamiątek historycznych udostępnianych ludzkości byłoby jeszcze więcej, a tak w okupowanej przez Turcję północnej części wiele zabytków ulega zniszczeniu

– mówi na zakończenie wycieczki wspaniała przewodniczka Iza.

Św. Paweł Apostoł z Tarsu
Św. Paweł urodził się około 10 roku po Chrystusie w Tarsie, głównym mieście Cylicji (w starożytności kraina w południowo-wschodniej Azji). Rodzice – Żydzi dali mu imię Saul, co w języku polskim tłumaczy się jako Szaweł. Gdy studiował w Jerozolimie używał imienia Paulos (z greckiego), czyli Paweł. W tym okresie był przeciwnikiem chrześcijaństwa, lecz gdy w wieku 25 lat, w drodze do Damaszku, ukazał mu się Jezus, nawrócił się na nową wiarę i przyjął chrzest. Zaczął głosić, że Chrystus jest prawdziwym Synem Bożym.
Mając 34 lata przez chrześcijan z Antiochii został wysłany wraz ze św. Barnabą w pierwszą podróż misyjną. Objęła ona Cypr i południową Azję Mniejszą. W 58 roku przybył do Jerozolimy z darami greckich chrześcijan, ale pod wpływem oskarżeń żydowskich został przez władze rzymskie uwięziony na 2 lata w Cezarei Palestyńskiej. Po zwolnieniu odwiedził Grecję, a być może również Hiszpanię, Zginął w Rzymie za panowania Nerona podczas prześladowania chrześcijan między 64, a 67 rokiem. Legenda mówi, że zginął tego samego dnia co św. Piotr.
Św, Paweł był apostołem i misjonarzem, ale stał się też teologiem ówczesnego chrześcijaństwa. Jest autorem „Listów” i – obok św. Piotra – główną postacią „Dziejów Apostolskich”. Listy św. Pawła to zespół listów będących częścią Nowego Testamentu (zastosowano kolejność od najdłuższego – List do Rzymian – do najkrótszego – List do Filemona).

8 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *